"Celá kauza se týkala dvou domovních prohlídek, které proběhly v bydlišti advokátů za přítomnosti zástupce ČAK tak, jak ukládá zákon. Zástupce ČAK na místě nepovolil orgánům činným v trestním řízení nahlížet do spisů klientů advokáta, proto byly dokumenty zapečetěny a uloženy na ČAK. Orgány činné v trestním řízení měly možnost obrátit se na příslušný soud, aby nahradil svým rozhodnutím souhlas zástupce ČAK," líčí okolnosti kauzy mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Oslovený soud souhlas nevydal a komora uložené spisy podle zákona vrátila advokátům. Takový postup se nezdál vrchnímu státnímu zastupitelství a udělilo ČAK dvě pokuty ve výši 20 tisíc korun. Zastupitelství argumentovalo stanoviskem Krajského soudu v Ostravě, který vyšel z toho, že v případě prohlídky v prostorách bydliště advokáta, které není registrované jako sídlo či pobočka v seznamu advokátů ČAK, není přítomnost zástupce ČAK možná.

Tento právní názor Vrchní soud v Olomouci 30. dubna po stížnosti komory odmítl s tím, že "advokát jakožto osoba s volnou pracovní dobou, může a také vykonává advokacii v různé formě i v místě svého bydliště", a proto se nesmí § 85b odst. 1 trestního řádu vykládat restriktivně.

Související