Manželé Brusawovi už od roku 2006 testují ve Spojených státech techniku, která by umožnila potáhnout silnice solárními panely. Ty by pak produkovaly dostatek energie na provoz elektromobilů, ale i domácnosti.

Na projekt Indigogo se jim podařilo v roce 2009 získat vládní grant. Svůj vynález by chtěli dostat poprvé do praxe výstavbou solárního parkoviště již koncem tohoto roku. Informoval o tom server CNN.

Nápad nahradit asfaltové a betonové silnice solárními panely, které budou celý den vytvářet pohon pro elektromobily, eliminují emise a částečné nahradí výrobu eklektické energie pro domácnosti, vymyslel Scott Brusaw ještě jako dítě a dnes svoje teorie uvádí do praxe.

V USA pochází zhruba polovina skleníkových plynů ze spalovaní fosilních paliv. Dalších 25% tvoří emise z automobilových výfuků.

"To, že bychom nahradili uhlí a dělali naše automobily praktickými, by mohlo teoreticky vést ke snížení skleníkových plynů až o 75%," tvrdí Scott Brusaw, vynálezce myšlenky o silnicích na solární pohon.

Když si vynálezce v 60. letech hrával tehdy ještě jako malý s autodráhou, naivně se domníval, že kdyby byly i skutečné silnice na elektřinu, mohly by auta řídit i malé děti.

Když se v roce 2006 naplno rozběhla debata o globálním oteplování a skleníkových plynech, vyučeného elektrotechnika napadla myšlenka - jestli by nešlo vyrábět solární silnice.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.