Skutečně lze těžko říci, zda intervence ČNB byly nutné či budou-li pokračovat déle než plánováno. Mám stále pocit, že jde o poměrně malý zásah uskutečněný po dlouhotrvající rozvaze, a že tedy byl asi v pořádku.

Problém je úplně jinde. Většina v bankovní radě přistoupila k tomuto kroku, protože kurz koruny k euru příliš zesílil proti preferované úrovni. Koruna takto zesilovala, protože na rozdíl od eura není zatížena vlivem jižních zemí eurozóny. Z toho profituje Německo. Naše hospodářství je do té míry spřaženo s německým, že při různosti měny mezi Německem a Českem hrozilo, že růst koruny proti euru zvýhodní Německo proti Česku, a to bude působit deprimujícím způsobem na českou ekonomiku, až by ji to mohlo i zahnat do deflace. ČNB tedy uměle srazila korunu na úroveň, na které se domnívá, že by byla, kdybychom měli s Německem stejnou měnu, a pečlivě ji tam udržuje. Německo má měnu deprimovanou jižními státy eurozóny; my se snažíme se s tím vyrovnat tak, že ji deprimujeme uměle. Nepřipadá to čtenáři stejně jako mně trochu jako v Kocourkově?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.