Britský pilot Lewis Hamilton v mercedesu vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a po čtvrtém vítězství v řadě se ujal vedení v mistrovství světa. Při premiérovém triumfu v Barceloně odrazil v posledních kolech nápor německého týmového kolegy a dosavadního lídra šampionátu Nica Rosberga, který počtvrté za sebou dojel druhý.

"Moje první vítězství ve Španělsku na osmý pokus pro mě znamená úplně všechno," radoval se Hamilton, který dosud na katalánském okruhu byl nejlépe dvakrát druhý a jednou třetí. V čele šampionátu má rovných 100 bodů, o tři víc než Rosberg, pořadí vede poprvé od června 2012, kdy ještě závodil za McLaren. "Musím poděkovat týmu, nikdy jsem neměl takové auto. Náš čtvrtý double, to je neskutečné," řekl mistr světa z roku 2008.

Třetí skončil australský pilot Red Bullu Daniel Ricciardo a připsal si nejlepší výsledek v sezoně. Nováček v mistrovském týmu už byl sice druhý v zahajovací Grand Prix Austrálie, tam byl ale posléze diskvalifikován kvůli příliš vysoké spotřebě paliva.

Hlavní hvězda Red Bullu Sebastian Vettel z Německa po dvoudenním trápení s technikou v trénincích a kvalifikaci skončil hned pod stupni vítězů, přitom startoval až z 15. místa po penalizaci za výměnu převodovky. I díky povedené strategii se probíjel neustále kupředu a v jednom ze tří napínavých soubojů v samém závěru předjel Fina Valtteriho Bottase ve williamsu.

Za Bottasem neuhájil v souboji jezdců Ferrari Kimi Räikkönen šesté místo před obhájcem prvenství Fernandem Alonsem. Španěl v sobotu poprvé v kariéře v domácím závodě prohrál v kvalifikaci s týmovým kolegou a Räikkönen prvně od příchodu do Ferrari stál na startu před ním. Dlouho pak mířil k prvnímu triumfu v interním měření sil i v závodě, ale tři kola před cílem jej Alonso k radosti publika předjel.

K něčemu podobnému se schylovalo i v boji o první místo. Hamilton po druhé zastávce v boxech vedl před Rosbergem skoro o pět sekund, ale německý pilot neodevzdal vedení v šampionátu zadarmo. V závěru se nalepil na Hamiltonovu záď a na spadnutí byl jeho útok, k opravdovému předjížděcímu manévru se ale nedostal.