Nečasova vláda si od zákona o veřejných zakázkách hodně slibovala. V roce 2012 zavedla přísná pravidla, která měla omezit korupci při rozdělování státních peněz. Sobotkův kabinet však nyní přichází s novou filozofií: korupci má řešit trestní řád, nikoli zákon o veřejných zakázkách.

"Na omezující pravidla doplácejí ti poctiví," vysvětluje změnu přístupu Klára Dostálová, náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, která se na nových předpisech podílí.

HN: Nedávno jste prohlásila, že zákon o veřejných zakázkách již nemá být protikorupční. Proč ta změna?

Obecně jsem toho názoru, že zákonem nemůžete dopředu řešit, zda je někdo lump. Pokud se někdo rozhodl brát úplatky, zákonem mu to nerozmluvíte. Místo toho ale na to dojedou ti poctiví, kteří se kvůli různým omezením nemají možnost pohnout z místa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.