Skupině Agrofert, jejímž jediným majitelem je ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš, klesl loni konsolidovaný zisk o sedm procent na 5,613 miliardy korun. Důvodem snížení je zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny přitom vzrostly bezmála o 15 procent na 151,7 miliardy korun. V číslech jsou zahrnuty výsledky 228 firem, dalších 40 jich nebylo do účetní závěrky zahrnuto z důvodu nevýznamnosti. Skupina je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) nepatrně poklesl z 12,36 na 12,25 miliardy korun. Na rozdíl od chemických firem zaznamenaly ostatní segmenty skupiny mírné zlepšení hospodaření, a to především firmy, které se zabývají převážně obchodem. "Nově zařazené společnosti se na výsledku hospodaření podílejí pouze nevýznamnou měrou," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Bilanční suma vzrostla o 16 procent na bezmála 112 miliard korun. Skupina měla bankovní úvěry na 24,7 miliardy korun, jejich meziroční nárůst činil takřka 1,5 miliardy korun. Podílelo se na něm především začlenění nových firem do skupiny.

V důsledku pokračování restrukturalizace skupiny se v roce 2013 uskutečnilo značné množství fúzí, převzetí jmění, navyšování základního kapitálu i zakládání nových společností. Mezi nejvýznamnější akvizice v roce 2013 patřila koupě německých pekáren Lieken, mediální skupiny Mafra, výrobce a dodavatele zemědělských technologií Farmtec a producenta dřevěných obalů Jilos.

Babiš, který se letos stal vicepremiérem a ministrem financí, je jediným majitelem Agrofertu. Podle politických konkurentů je tak ve střetu zájmů. Ve funkci předsedy představenstva jej nahradil šéf chemičky Deza Zbyněk Průša.

Agrofert je z hlediska tržeb čtvrtým největším podnikem v Česku, v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.


5,6 mld. Kč

byl loni zisk skupiny Agrofert. Meziročně šlo o pokles o sedm procent.