Polská petrochemická společnost PKN Orlen posiluje svoji pozici v Kanadě. Její kanadská těžební divize TriOil Resources koupila konkurenční firmu Birchill Exploration. Díky akvizici se má těžební kapacita firmy v Kanadě zdvojnásobit.

Finanční podmínky dohody však PKN, která je také majitelem českého Unipetrolu, ve čtvrtečním prohlášení nezveřejnila. Bližší detaily chce poskytnout až po dokončení transakce, uvedla tisková agentura PAP.

PKN chce dokončit transakci ještě v tomto čtvrtletí, musí však nejprve získat povolení od kanadského antimonopolního úřadu. V prvním čtvrtletí těžba firmy TriOil činila 330 tisíc barelů ropného ekvivalentu.

PKN koupila TriOil loni v září za 183,7 milionu kanadských dolarů (3,3 miliardy korun) a převzetí dokončila v listopadu. Akvizice byla první expanzí firmy do oblasti těžby ropy v zahraničí.

Největší zpracovatel ropy v Polsku a ve střední Evropě se snaží zvýšit těžbu ropy a omezit závislost na dodávkách z Ruska. Má proto zájem také o případnou těžbu z břidlic v Polsku a plánuje do roku 2017 utratit 2,7 miliardy zlotých (17,7 miliardy korun) za akvizice po celém světě, píše na svých stránkách businessweek.com.

Před akvizicí TriOil téměř veškeré příjmy a zisk PKN pocházely z rafinace a petrochemických aktivit a z prodeje pohonných hmot ve střední Evropě. V prvním čtvrtletí však firma poprvé vykázala zisk z těžby ropy.

Birchill těží ropu a plyn v provincii Alberta. Firma vytěží více než čtyři tisíce barelů ropy denně a její odhadované rezervy jsou 26,6 milionu barelů. TriOil vytěží 3700 barelů denně a jeho rezervy činí 22 milionu barelů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru