Hlavní město Praha nezaplatí neprůhledné firmě eMoneyServices (EMS) stovky milionů za projekt Opencard. Nesouhlasí s podmínkami, které si firma stanovila.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) včera řekl, že nabídku, kterou Praha od EMS dostala v pondělí odpoledne, považuje za nepřijatelnou. Kolik přesně firma žádá, říci nechtěl. Město podle něj začne připravovat otevřenou soutěž na novou kartu. Projekt, který vyšel na 1,2 miliardy korun, tak patrně skončí.

Praha pod vedením TOP 09 několik měsíců usilovala o odkup licencí k takzvané kartě Pražana, která slouží především jako tramvajenka, zároveň je možné jí platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Výhradním vlastníkem práv byla firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Město se pokoušelo z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami.

Oficiálně výši částky nechce komentovat ani magistrát, ani firma EMS. Společnost EMS se odmítla vyjádřit i ke stanovisku primátora Hudečka. Firma údajně požadovala za licence částku mezi 300 a 400 miliony. Do doby, než bude mít Praha dodavatele na novou kartu, musí provoz stávající Opencard zajistit EMS. Podle některých zdrojů až po dobu dvou let. Může se tak opakovat stejný scénář jako před dvěma lety, kdy radní bez řádné soutěže prodloužili smlouvu s EMS.

Policie kvůli tomu stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala žádost na jejich obžalobu.

V souvislosti s Opencard zatím bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu, kterým soud uložil podmíněné tresty. Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí. Prý byli odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy metropoli řídil primátor Pavel Bém (ODS), který v kauze vypovídal pouze jako svědek.

Ke kauze Opencard včera zahájily kampaň občanské iniciativy, které chtějí dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce.

Podle organizátorů kampaně v kauze Opencard selhal právní stát, protože jsou trestáni oznamovatelé korupce a strůjci kauzy vystupují jen v roli svědků. Aktivisté se také obávají, že na potrestání viníků zbývá jen krátká doba, protože případ bude v roce 2016 promlčen. "Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených," uvedla předsedkyně občanského sdružení Pražské fórum Tereza Kněžourková.

Na kampani se podílí také Nadační fond proti korupci a platforma Vraťte nám stát.