Zahraniční obchod Česka v březnu skončil historicky nejvyšším přebytkem 23,8 miliardy korun. V národním pojetí se tak podle předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytek zvýšil meziročně o 8,9 miliardy. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především meziroční růst přebytku u silničních vozidel o 8,5 miliardy korun a pokles deficitu bilance minerálních paliv o 3,2 miliardy. Negativně naopak působilo prohloubení schodku u chemických výrobků o 3,7 miliardy korun.

Z teritoriálního hlediska pak českým exportérům pomáhá hlavně vyšší odbyt v zemích Evropské unie. Celkově vývoz tuzemských firem stoupl o 15,6 procenta na rekordních 274 miliard, dovoz pak o 12,6 procenta na více než 250 miliard. Český zahraniční obchod ale v březnu dosáhl i na další maxima. Poprvé překročil korunový objem exportu v přeshraniční statistice 300 miliard (byl 306 miliard). Přebytek byl rekordní i podle této metodiky - přes 49 miliard.

"Uvedená čísla dokládají silnou pozici, které se momentálně čeští exportéři těší. Dominantním tahounem exportu je výroba dopravních prostředků, tedy stejné odvětví, které značně přibrzdilo ekonomiku na přelomu let 2012 a 2013. Za celý první kvartál patrně přispěl export k meziročnímu růstu ekonomiky více než jedním procentem," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Za vyšším přebytkem jsou hlavně nižší dovozy. "Na straně importů by se ovšem mělo jednat pouze o dočasný výpadek, jelikož domácí poptávka sílí. Domácnosti začínají více utrácet díky nízké inflaci, konci fiskální konsolidace a pomalu se lepšícímu trhu práce. Firmy vzhledem k oživení na našich exportních trzích a dobré finanční situaci zase začínají více investovat," dodal analytik Komerční banky Jiří Škop.

Metodika národního pojetí reflektuje změnu vlastnictví mezi domácími a zahraničními subjekty, ne pouze pohyb zboží přes hranice například i mezi vlastnicky propojenými firmami se sídlem v zahraničí. Dříve Český statistický úřad používal přeshraniční metodu, nová metodika výpočtu ale podle statistiků lépe odráží skutečný výkon domácí ekonomiky.