Zatímco důvěra v globální ekonomiku se za uplynulý rok zvýšila jen nepatrně, domácí ekonomika si podle českých manažerů vede lépe. Na 40 procent oslovených míní, že domácí ekonomická situace se zlepšuje, i když před rokem zastávala tento názor pouze čtvrtina manažerů. Vyplývá to z Barometru investiční důvěry, tradičního průzkumu poradenské firmy EY, kterého se v únoru a březnu zúčastnilo přes 1600 šéfů ze 48 zemí celého světa včetně 48 ředitelů z České republiky.

Respondenti průzkumu hodnotí aktuální domácí i celosvětovou ekonomickou situaci nejpozitivněji za poslední rok. "Pokud jde o nejbližších šest až 12 měsíců, šéfové českých firem považují za hlavní ekonomická rizika politickou nestabilitu, pomalé tempo strukturálních reforem v eurozóně a zpomalení rozvíjejících se trhů," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Na 48 procent českých manažerů předpokládá, že jejich akviziční strategii nejvíce ovlivní změny na pracovním trhu, tedy například nedostatek kvalifikovaných pracovníků v některých oborech a konkurenční soupeření, boj o talenty. "Boj o talenty roste, a to jak v Česku, tak celosvětově," podotkl Severa.

Většina manažerů uvedla jako prioritu pro příštích 12 měsíců snižování nákladů a zvyšování provozní efektivity či zajištění stability, 40 procent se chystá zaměřit na růst. Akvizici během následujícího roku momentálně plánuje 38 procent českých společností. Respondenti průzkumu mají větší důvěru v pravděpodobnost uzavření transakce a pozitivněji hodnotí úroveň příležitostí, což bude mít kladný vliv na další nárůst akviziční aktivity.

České investory lákají hlavně rozvinuté ekonomiky. Fakt, že se mezi pět nejoblíbenějších investičních cílů českých investorů řadí Německo, Velká Británie, Francie a Slovensko, podle Severy ukazuje na to, že rozvinuté země se znovu dostávají do popředí investorského zájmu a že se vrací důvěra v evropskou ekonomiku. V první pětce se umístila ještě Indie.