MetLife: skupinové pojištění

Životní pojišťovna MetLife nabízí zaměstnancům skupinové životní a úrazové pojištění. Zaměstnanec do něj vstupuje dobrovolně, až po zkušební době. Skupinová pojistná smlouva zahrnuje v případě smrti zaměstnance krytí ve výši 24násobku základní hrubé měsíční mzdy dle pracovní smlouvy ke dni pojistné události. Dále zaměstnanci, který vstoupil do skupinového pojištění, v případě úplné trvalé invalidity následkem úrazu nebo nemoci zajišťuje krytí 24násobku základní hrubé měsíční mzdy. V případě trvalých následků úrazu s progresivní sazbou 250 % představuje pak krytí 48násobek základní hrubé měsíční mzdy.

"Letos připravujeme rozšíření nabídky o možnost pojistit i členy rodiny - manžela či manželku nebo děti," říká personální ředitelka Iva Kaplanová.

AGC Flat Glass: investice do zdraví lidí

"Naši zaměstnanci pracují v náročných, často rizikových pracovních podmínkách. Nabízíme jim a hradíme nadstandardní zdravotní péči," říká Libor Sehnal, personální ředitel AGC Flat Glass. Firma zajišťuje pravidelné preventivní a další nezbytné prohlídky a vyšetření v nestátním zdravotnickém zařízení. V případě diagnózy vyžadující následnou léčbu společnost zajišťuje a plně hradí náklady na péči, včetně operačních zákroků ve špičkových zdravotnických zařízeních. Zaměstnanci využívají program lázeňské péče. Celkem je to ročně až 80 lázeňských léčebných pobytů na základě doporučení závodních lékařů, v délce 14 dnů na každý ozdravný pobyt. Rekondiční pobyty hradí plně zaměstnavatel, včetně stravování, ubytování a dopravy.

Microsoft: flexibilní pracoviště

Možnost práce z domova využívá pravidelně více než polovina všech zaměstnanců. "Vycházíme ze zkušenosti, že každý nejlépe sám posoudí, kdy a kde nejefektivněji vykoná svou práci. To, co sledujeme, je splnění cílů a kvalita výsledků," říká personální ředitelka Dagmar Ševčíková. Předpokladem je samozřejmě dostupnost, když kolegové či zákazníci potřebují být v kontaktu. To je díky současným technologiím a sdíleným kalendářům snadné. Tento přístup je výhodný pro rodiče malých dětí a usnadňuje zapojení žen na mateřské či rodičovské dovolené. "Udržujeme s nimi kontakt během mateřské, nabízíme finanční motivaci k dřívějšímu návratu a také možnost zkrácených úvazků," říká Ševčíková. Pětina matek se vrací ihned po mateřské, zhruba třetina se vrací po dvou letech.

Skanska: zaměstnanecké akcie

Zaměstnanci Skansky mají možnost profitovat na finančních výsledcích společnosti. Umožňuje jim to globální program zaměstnaneckých akcií Skansky (Seop). Zaměstnanci napříč všemi úrovněmi řízení se mohou stát akcionáři, částečnými vlastníky společnosti. Akcie zaměstnanci nakupují v měsíčních intervalech, částky jsou jim automaticky strhávány ze mzdy. Za každé čtyři zakoupené akcie získávají záruku, že obdrží jednu garantovanou tzv. akcii navíc zdarma. V závislosti na hospodářských výsledcích obchodní jednotky mohou získat rovněž akcie za výsledky. Za každé čtyři akcie, které nakoupí, mohou získat až tři akcie zdarma. Aby zaměstnanci Skansky mohli získat akcie navíc nebo akcie za výsledky, musí si své akcie ponechat a zůstat zaměstnanci společnosti.

GSK: psycholog na telefonu

"Jako kompenzaci za náročnou práci umožňujeme už tři roky našim zaměstnancům využívat službu Employee assistance, která má v globálních firmách svou tradici. Zaměstnanec může v případě osobních či pracovních problémů navázat rychlý telefonní kontakt s psychologem a svůj problém s ním odborně probrat. Případně si s ním domluvit až pět osobních sezení," říká Petr Hošek z HR oddělení farmaceutické společnosti GSK. Služba funguje nonstop, dodavatel zaručuje naprostou diskrétnost. Náklady hradí zaměstnavatel. Podle statistik využívá tuto službu ve firmách, které ji nabízejí, ročně až 5 % zaměstnanců. "Psychologické poradenství jsme doplnili ještě o právní a finanční poradenství zaměřené na osobní finance. Například když přemýšlíte nad hypotékou a potřebujete poradit," uvádí Petr Hošek.