Slovensko a Ukrajina v pondělí podepíší memorandum o zpětných dodávkách zemního plynu na Ukrajinu, které by mohly v budoucnu pokrýt zhruba pětinu ukrajinské spotřeby.

Kyjev by tím snížil svou energetickou závislost na Rusku. Mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Stanislav Jurikovič řekl, že memorandum bude podepsáno v Bratislavě představiteli slovenského přepravce plynu Eustream a ukrajinské společnosti Ukrtransgaz.

"Eustream se zavázal, že v příštích týdnech v expresním režimu prověří technické možnosti přepravy plynu přes plynovod Vojany s cílem urychlit spuštění zpětného toku a zvýšit původně plánovaný objem dodávek," uvedl v tiskové zprávě slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský.

Slovensko už dříve nabízelo Ukrajině dodávky právě přes zmiňovaný záložní plynovod, který vede ze slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu. Podle dřívějších informací by Ukrajina tímto způsobem mohla získat kolem deseti miliard metrů krychlových plynu ročně.

Kyjev ale během jednání se slovenskou stranou v uplynulých týdnech požadoval více plynu, a to prostřednictvím kapacitně většího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dál do západní Evropy.

Podle Bratislavy i Evropské komise by ale k tomuto kroku byl nezbytný souhlas Ruska. Takový souhlas přitom podle slovenských představitelů není zapotřebí k zahájení dodávek na Ukrajinu přes plynovod z Vojan, který k tranzitu ruského plynu neslouží.

"Jsem přesvědčen, že toto je první možné a reálné řešení, které neohrožuje energetickou bezpečnost Slovenska a zemí EU a které je rychlé.

Jsem rád, že zástupci Evropské komise rovněž podpořili tuto možnost, což potvrdili i při společných jednáních," doplnil Malatinský k plánovanému spuštění dodávek plynu na Ukrajinu prostřednictvím plynovodu z Vojan.

Ukrajina podle dostupných informací ročně spotřebuje 55 miliard kubických metrů plynu, z toho více než polovinu nyní dostává z Ruska. Právě dodávkami plynu ze západní Evropy chce snížit svou energetickou závislost na Rusku.