Investice na pražském hotelovém trhu ožívají, jejich objem loni dosáhl 250 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun). Uvedla to realitní poradenská společnost JLL. Majitele změnily například pražské hotely InterContinental či Kempinski.

Aktivita investorů vyvrcholila na konci roku, kdy se uskutečnila největší transakce českého hotelového trhu za poslední dekádu. Společnost Best Hotel Properties koupila pražský hotel InterContinental s 372 pokoji. Prodal se také hotel Kempinski Hybernská Prague se 75 pokoji.

Kromě toho se uskutečnila akvizice čítající 11 nemovitostí. Součástí transakce byl prodej Grand Hotelu Bohemia Praha (78 pokojů), Crowne Plaza Prague (254 pokojů) a Grandhotelu Brno (105 pokojů). Přesné částky ani v jednom případě žádná ze stran nezveřejnila.

JLL, která se podílela na dvou z těchto transakcí, odhaduje, že za minulý rok v Česku změnily majitele hotelové nemovitosti za zhruba 250 milionů eur (9,4 miliardy korun). "To naznačuje návrat důvěry investorů v místní trh," uvedla JLL.

Podobný trend by měl pokračovat letos. Bude totiž prý růst obsazenost a na druhou stranu se omezí výstavba nových hotelů. "Očekáváme, že zvýšený příliv investičního kapitálu do střední a východní Evropy během roku 2014 přispěje ke zvyšování cen hotelů. Domníváme se, že čtyř- a pětihvězdičkové hotely v centru města provozované pod hlavičkou některého z mezinárodních řetězců zůstanou i nadále středem zájmu investorů," uvedl vedoucí oddělení oceňování nemovitostí JLL Robert Brydone. Menší hotely mimo centrum města budou podle něj atraktivní jen v případě, že dlouhodobě vykazují dobré finanční výsledky.

Na finanční výsledky hotelů měla výrazný dopad ekonomická krize a provozovatelé v letech 2008 a 2009 zaznamenali prudký pokles tržeb. Naopak průměrný roční nárůst celkových příjmů na pokoj, který mezi léty 2010 a 2013 rostl v průměru o 4,1 procenta a v roce 2013 dosáhl 50 eur, signalizuje opětovné zlepšení situace. Přispěl k němu nárůst obsazenosti.