Kongres Evropské fotbalové unie na čtvrtečním zasedání v Astaně jednohlasně schválil vznik nové soutěže národních týmů nazvané Liga národů od roku 2018. Čtyři týmy ze soutěže, která nahradí většinu současných přátelských zápasů, postoupí na mistrovství Evropy 2020.

"Jedná se o velice důležité rozhodnutí pro budoucnost fotbalu na úrovni národních týmů," uvedl prezident UEFA Michel Platini, podle něhož vzroste prestiž utkání reprezentačních týmů, která jen těžko konkurovala duelům klubů v Lize mistrů.

O Lize národů se jednalo již delší dobu, formát soutěže podle generálního sekretáře UEFA Gianniho Infantina ale ještě není úplně hotov. Předpokládá se, že se reprezentační týmy rozdělí podle výkonnosti do čtyř divizí, mezi kterými se bude postupovat a sestupovat.

V každé divizi by se měly mezi zářím a listopadem 2018 vytvořit čtyři skupiny po třech či čtyřech týmech tak, aby každá země odehrála čtyři až šest utkání. Vyvrcholení nabídne závěrečný turnaj Final Four mezi vítězi skupin nejvyšší divize.

O dvacet míst na ME, které se v roce 2020 odehraje ve 13 zemích napříč kontinentem, se týmy střetnou ve standardní kvalifikaci od března do listopadu 2019. O zbylá čtyři místa by se mělo hrát v březnu 2020 v baráži, přičemž místa v ní by měli obsadit účastníci Ligy národů, kterým se z kvalifikace postoupit nepodaří.

Návrh schválilo všech 54 členských zemí, třebaže například zástupci FAČR v minulosti vyjádřili obavu, aby z projektu netěžily jen silné a slabé asociace. "Je pravda, že FAČR v první fázi, kdy se o zavedení Ligy národů začalo debatovat, byla spíše skeptičtější, ale za poslední tři měsíce se hodně změnilo během intenzivního dolaďování formátu soutěže. UEFA zapracovala všechny připomínky a udělala dost změn k lepšímu i pro středně velké a menší asociace, které původně měly jisté pochyby," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka v tiskové zprávě.

Česko je pro, nová soutěž vydělá

Nyní je podle Řepky formát soutěže smysluplný. "Největším bonusem je to, že Liga národů otevírá šanci postoupit dalším čtyřem týmům na mistrovství Evropy, když to nevyjde přes klasickou kvalifikaci," řekl.

FAČR kvituje i to, že reprezentační týmy budou mít prostor sehrát během dvou let až dva přátelské duely například s mimoevropskými mužstvy. "To byla jedna ze zásadních připomínek, na které asociace trvaly. UEFA jim v tom vyšla vstříc. Bonusem je i to, že asociace budou ze zápasů Ligy národů těžit i ekonomicky. Soutěž bude marketingově zajímavější než klasické přátelské utkání, a bude tak generovat větší finanční profit," dodal Řepka.

Liga bude atraktivnější, hráči se ale ošívají

Podle manažera reprezentace Dušana Fitzela pomůže Liga národů ke zvýšení úrovně přípravných zápasů. "Pro nás bude zajímavá pravidelná konfrontace se soupeři z naší výkonnostní kategorie. Budeme se snažit udělat všechno pro to, abychom je poráželi a propracovali se i do elitní skupiny. Jít v přípravných zápasech na absolutní špičku by bylo vynikající. Posun napříč skupinami co možná nejvýše ale bude cíl pro každý tým," uvedl Fitzel.

Velmi rezervovaně se zatím k nápadu staví mezinárodní hráčská asociace FIFPro, podle níž tak jen vzroste zátěž špičkových fotbalistů. "Musí být jasné, že je rozdíl mezi přátelským a soutěžním zápasem," řekl šéf FIFPro Tijs Tummers. Trenéři podle něho nebudou v těchto zápasech dávat prostor mladým hráčům a nováčkům, kvůli obavám o výsledek budou nasazovat osvědčené špičkové reprezentanty.