Podle Evropské asociace fotovoltaického průmyslu nastalo loni výrazné zpomalení v Německu a Itálii, tedy dvou zemích, které dlouhodobě patřily mezi hlavní tahouny solárního boomu. O polovinu méně panelů přibylo také ve Francii a Belgii.

Hlavní důvod je všude stejný - nežádoucí dopady elektřiny vyrobené ze slunečního záření do cen elektřiny pro firmy a domácnosti. S tím máme my Češi barvité zkušenosti. Česko zadusilo solární boom již na konci roku 2010, tedy jako druhá evropská země po Španělsku.

Krach všem výrobcům solárních panelů nehrozí. V poslední době nastává rozmach výstavby mimo Evropu, tažený hlavně Čínou, Spojenými státy a Japonskem. Roste i zájem řady dalších zemí, jako je Chile, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika či Maroko. Právě pouštní či polopouštní oblasti v subtropickém pásu jsou pro umístění fotovoltaických panelů ideální.

Nezbývá než jmenovaným zemím poblahopřát k bystrému úsudku. Tamní vlády si počkaly, až solární technologie zlevní na rozumnou úroveň, a teprve pak spustily investiční projekty. Ideologicky zaslepení Evropané začali stavět jak šílení před deseti lety - bez ohledu na náklady i přírodní podmínky. Dotacemi živený solární boom se odehrál dokonce i v deštivém a zamračeném Dánsku.

Země Evropské unie mají sklony poučovat zbytek světa, jak správně postupovat v boji s globálním oteplováním. Přinejmenšim v tomto případě však dostaly lekci, na niž jen tak nezapomenou.

Související