Zpráva o únorových číslech meziroční inflace, která levituje těsně nad nulou, opět přiměla českou ekonomickou obec k mudrování nad nebezpečím hrozby deflace. Své si řekli i zástupci ČNB, kterým tato čísla dala za pravdu, protože nebýt jejich zákroku z loňského podzimu, deflaci bychom už měli. A co potom, že... Co svět světem stojí, zdravá a fungující ekonomika znamená pokles reálných cen. Ten vychází z růstu produktivity a díky takovému vývoji si můžeme kupovat víc a víc. Dlouhodobý pokles cen tedy znamená růst životní úrovně. Ekonomika se tak brání třeba v situaci, kdy z důvodů poklesu spotřebitelské důvěry (třeba v době rostoucí nezaměstnanosti) táhne klesající poptávka ceny dolů a tím vyrovnává nepříjemná reálná čísla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.