Jediná cesta, jak se země Evropské unie včetně České republiky mohou vymanit z problémů, jež vyvolala i odhalila finanční krize vede přes důsledné strukturální změny. „Ale zároveň je nutné být přitom sociálně citliví. Protože míra nezaměstnanosti je vysoká, jen v zemích OECD ve srovnání s předkrizovým obdobím přibylo 14 miliónů nezaměstnaných,“ říká generální tajemník Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Ten v úterý 18. září přijede v čele delegace OECD do Prahy a na setkání s českými politiky i ekonomickými odborníky představí novou „Economic Survey“ - zprávu o České republice a souhrn doporučení pro českou ekonomiku i společnost. Týdeníku Ekonom před svou cestou do Prahy poskytl v Paříži exkluzivní rozhovor.

„Obvykle se řeší hlavně otázka čtvrtletního růstu HDP, míra inflace, nezaměstnanost, deficit... Jenže to jsou jaksi povinné disciplíny, jež musejí zvládnout všichni. Pak je tu ale něco navíc: některé země mají lepší vzdělávací systém, jiné jsou lídři v inovacích, v konkurenceschopnosti, ve výběru daní, flexibilitě pracovního trhu... Je tedy spousta věcí, které mají na ekonomiku velký vliv, na kterých se dá pracovat a kde se poučit,“ říká Gurría.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru