Diskuse o euru mohou vyvolávat dojem, že existují dvě eura. Jedno pohádkové euro, které vše vyřeší, nové investice přiláká a ekonomický růst zrychlí. A pak je zde euro z reálného světa.

Postupné rozšiřování eurozóny přináší možnost porovnávat vývoj zemí s eurem a sousedů s vlastní měnou. Jednu dvojici může tvořit Švédsko s Finskem a druhou Česko se Slovenskem. Průměrný výkon finské ekonomiky 10 let před přijetím eura byl 1,7 %, což bylo o dvě desetiny více než u sousedů. Po roce 1999 se průměrný růst v Helsinkách s eurem zvýšil na 2,0 %, ale ve Stockholmu se švédskou korunou zrychlil na 2,5 %, tedy na rozdíl od 90. let tempo bylo vyšší než ve Finsku. Slovenská ekonomika před eurem rostla průměrným tempem 5,3 %, u nás to bylo 3,6 %, tedy slovenská ekonomika rostla ročně o 1,7 procentního bodu rychleji než česká. Od roku 2009 česká ekonomika stagnuje, průměrná změna HDP byla -0,3 %, průměrný růst na Slovensku byl 1,0 %, tedy předchozí růstový diferenciál se snížil téměř o čtvrtinu.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.