Pan Jan Kvapil z Ústí nad Labem je milovníkem map. I proto otevřel územní plán města, aby si v něm prohlédl svůj dům. Tak objevil, že přes jeho pozemek má vést obří tunel coby součást megalomanské stavby, jíž měly ustoupit domy stovek Ústečanů a desítek firem. Když se ohrožení lidé po Kvapilově varování spojili do hnutí Stop tunelům, zjistili, že jdou proti zájmům nejmocnějších severočeských bossů.

Jejich boj trval pět let a teprve minulý týden dosáhli vítězství. Krajský soud zrušil tunely v územním plánu. Vrátil majetkové jistoty a práva občanům, jejichž domy a fabriky stály v cestě stavebním firmám, které ve spojení s politiky (a v Ústí nad Labem už i podsvětím) chystaly betonové orgie. Ty měly na desetiletí zajistit zisky postavám v pozadí, a vzhledem k poměrům na severu se lze domnívat, že i konkrétním politikům i stranickým kasám. Soudní likvidace tunelů, k níž došlo po zásahu Nejvyššího správního soudu, je tak úderem paralelní mocenské struktuře, která ovládala krajské dění.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.