Protestující ve Venezuele se postavili na stranu generála ve výslužbě Ángela Vivase, jednoho z největších kritiků prezidenta Nicoláse Madura. Hlava státu v sobotu nařídila Vivasovo zatčení a obvinila ho z podněcování protivládních nepokojů, které si vyžádaly nejméně deset mrtvých a více než 100 zraněných.

Generál se v reakci na to opevnil ve svém domě, kde ho podle agentury AP navíc přišly podpořit desítky stoupenců, které svolal prostřednictvím sociální sítě Twitter.

"Nehodlám se vzdát," vzkázal sedmapadesátiletý Vivas z balkonu svým stoupencům. Během projevu, který přednesl ze svého domu na východě Caracasu, měl na sobě neprůstřelnou vestu a v ruce útočnou pušku a pistoli. Bezpečnostní složky, které se v okolí pohybovaly, se nakonec musely stáhnout, protože Vivasovi stoupenci vystavěli před generálovým domem několik barikád.

Bouřlivé demonstrace odpůrců režimu venezuelského prezidenta začaly před dvěma týdny. Protestující vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací či růstem kriminality stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech.

Posledními oběťmi, které přišly o život během protestů, se stala studentka a mladý zaměstnanec supermarketu. Třiadvacetiletá žena podlehla v nemocnici zraněním, která utrpěla při zásazích do obličeje gumovými projektily, jež do davu pálily bezpečnostní síly 19. února, uvedly opoziční zdroje.

Devětadvacetiletý muž zahynul, když v pátek večer najel na motorce do drátu nataženého přes ulici v Caracasu. K vytváření těchto barikád z drátů měl demonstrující podněcovat právě Vivas, myslí si Maduro. Chování protestujících prezident označil za "fašistické" projevy terorismu a pokus o převrat.

Opozice ztrácí dech

Venezuelský prezident by měl o situaci v zemi v pondělí hovořit mimo jiné s opozičním vůdcem a dvojnásobným uchazečem o prezidentskou funkci Henriquem Caprilesem. Jak Maduro uvedl, doufá, že spolu budou mluvit i o způsobech, jak snížit zločinnost v zemi.

Vláda už propustila téměř všech 100 studentů, kteří byli zadrženi během nepokojů. Maduro tak přistoupil na jeden z požadavků protivládních aktivistů, kterými podmínili začátek jednání.

V rámci jedné z vládních mírových akcí venezuelský prezident ve svém sídle přijal skupinu důchodců. Právě starší lidé jsou většinou na straně Madura. Nástupce Hugo Cháveze se účastí na provládních shromážděních seniorů chce odlišit od násilného a chaotického průběhu akcí opozice.  

Venezuelský prezident zrušil cestu do USA. Kvůli obavám ze spiknutí - čtěte ZDE

Podle agentury Reuters začínají ze zablokovaných ulic a neustálých srážek mezi studenty a policií být unavení i opoziční vůdci. 

"Koho se snažíte přesvědčit blokováním vlastní ulice, když už máte sousedy na své straně? Statečnost nespočívá v házení největšího množství kamenů nebo v nejhlasitějším projevu, ale snaží se někoho přesvědčit pomocí myšlenek," snažil se Henrique Capriles uklidnit dav na sobotním setkání. On a další lídři opozice se totiž bojí, že se protivládní hnutí začíná odcizovat umírněným Venezuelanům.