Málokterý emigrant ovlivnil naši současnost tolik jako publicista a vydavatel Pavel Tigrid. "Nestor", jak ho během normalizace spíše familiárně než konspirativně oslovoval Václav Havel, působil od roku 1939 s krátkým poválečným intermezzem téměř pět desetiletí v západním exilu na obnově demokracie v Československu.

Kniha Pavla Kosatíka nazvaná Tigrid, poprvé je deset let po Tigridově smrti prvním - a podařeným - pokusem o celkové zachycení jeho myšlení a aktivního života. Autor Tigrida představuje jako angažovaného pozorovatele a nekompromisního komentátora společenského vývoje ve své vlasti. Mnohé československé politické mýty rázně vyvracel coby novinář už po druhé světové válce. Jako jeden z mála kritizoval průběh divokého odsunu sudetských Němců, zpochybňoval iluzi o Benešově Československu jako mostu mezi Východem a Západem, dokázal vidět hlubší příčiny vítězství komunistů. Nechoval žádné iluze o schopnostech politického exilu nebo o tom, že "osvobození" přijde ze Západu, či dokonce ze strany domácího odboje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.