Končí tak v podstatě jediný zásadnější pokus udělat něco s neúnosnou situací v oblasti penzí.

Tento text nemá být nicméně tryznou za „Nečasovu“ reformu. Měla řadu sporných míst, byla oslabena mnoha kompromisy a zřejmě by v této své podobě do budoucna problém rostoucího počtu důchodců a klesajícího počtu lidí, kteří na jejich penze vydělávají, beztak zásadně nevyřešila.

Zajímavá je jiná věc, a sice absolutní bezradnost sociálních demokratů, jak zrušení druhého soukromého pilíře penzijního systému provést.

Socialisté přitom tímto záměrem strašili potenciální účastníky pilíře i penzijní fondy ještě před schválením reformy. Na přípravu řešení, které by nepoškodilo zúčastněné subjekty a ti pak nevedli se státem právní spory, měli více než rok!

Výsledek? Jen prázdné fráze: Hledáme nejméně bolestné řešení, sestavíme komisi, nechceme nikoho poškodit. Ale žalob se nebojíme: vždyť jsme fondy i lidi varovali, že se na reformu mají vykašlat, protože my ji stejně zrušíme - bylo to jejich riziko.

Trochu to připomíná velkohubé chvástání předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve věci církevních restitucí. Také tam socialista sliboval zatnout chamtivým církvím tipec, aniž by ve skutečnosti vůbec tušil, jak slibům dostojí.

Ještě větším problémem je, že socialisté dodnes nemají ani žádnou důchodovou alternativu za vášnivě kritizované soukromé spoření, snad jen s výjimkou obvyklého „zdroje tu jsou“. Tedy dotování penzí ze státního (trvale deficitního) rozpočtu.

Důchodová problematika je přitom jednou z největších současných výzev. Jistě, premiér si pravděpodobně na penzi našetřil během let ve sněmovně z poslaneckých náhrad. Většina jeho voličů ale takové možnosti nemá.

Celé dění kolem penzijní (ne)reformy tak jen znovu ukazuje, jak zoufale nepřipravená nastoupila sociální demokracie do vládních lavic. Přestože opustila Strakovu akademii v roce 2006 a měla na přemýšlení spoustu času, za celou dobu její stínoví ministři (kteří pohříchu často nakonec skutečnými ministry ani nejsou) nebyli schopni vymyslet kloudná řešení na problémy, které tepali.

 


 

Týdeník Ekonom předkládá v novém čísle, které vychází ve čtvrtek 20. února, 4 varianty, jak je možné zrušit druhý pilíř.

Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Související