Tržní ceny rodinných domů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 procentního bodu. Průměrné tržní ceny bytů a pozemků zůstaly stejné. Vyplývá to z ukazatele HB Index, který v úterý zveřejnila Hypoteční banka.

Rodinné domy jako jediné v minulém čtvrtletí změnily průměrnou cenu. HB Index u nich vzrostl o 0,1 procentního bodu na 99,2. "Z dlouhodobého hlediska vykazují ceny rodinných domů jen velmi malý pohyb. Za čtyři roky existence HB Indexu to představuje růst o zanedbatelných 0,8 procenta," poznamenal ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Podle nějž je největší poptávka po domech vhodných k rekonstrukci.

Ceny bytů zůstaly na hodnotě indexu 93,4. "V posledním čtvrtletí loňského roku ceny bytů v Praze kopírovaly celostátní trend a stagnovaly, zatímco u mimopražských regionů jsme zaznamenali větší pohyby," uvedl Němeček. Celkově nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak velké byty 4+kk, respektive 4+1 mírně klesly.

Mírně rostly tržní ceny bytů v Jihomoravském kraji (Brno a okolí), naopak mírně ceny klesly na Vysočině, ve Středočeském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. V Ústeckém a Libereckém kraji pak ceny bytů poklesly o něco více. Za poslední rok vzrostl HB Index u bytů jen o 0,2 procentní body.

"Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 až 50 tisíc korun za metr čtvereční vzrostly přibližně o jedno procento. Zejména Praha totiž vykazuje trvalý zájem o koupi bytů na investici i o nákup ze strany cizinců," dodal Němeček.

Ani pozemky cenu nezměnily a zůstaly na 115,6. Zastavily tak dlouhodobý mírný růst. "Vývoj potvrdil zpomalování růstu cen pozemků, když se meziročně zvýšily jen o 2,1 procenta, což přibližně odpovídá inflaci v ekonomice. Celkově jsou ale pozemky z pohledu ceny nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí," doplnil Němeček.

Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí, tedy byty, rodinné domy a pozemky v ČR. Základní hodnotu 100,0 představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008.