Ve Spojených státech amerických vzniká mohutný poskytovatel kabelové televize a připojení k internetu. Koncern Comcast totiž kupuje svého menšího konkurenta Time Warner Cable za 45,2 miliardy dolarů.

Dohromady ovládnou třetinu trhu s předplacenými kabelovými televizními kanály v USA. Kromě toho budou také poskytovat rychlé internetové připojení celkem 32 milionům Američanů.

Spojením s Time Warner Cable získá Comcast přístup k dalším zákazníkům, kteří sledují placené kanály kabelové televize místo klasické cesty přes internet.

Rozšíří také své geografické pokrytí - Comcastu dosud chyběly silná pozice v oblasti New Yorku a Los Angeles. Když se tito zákazníci připojí k těm, které firma už má v jižních státech USA, přitáhne to zadavatele reklamy a společnosti se zvýší zisky.

Comcastu by měl pomoci i zisk sportovních kanálů, které nabízí zákazníkům Time Warner Cable. Jde například o v USA velmi populární přenosy basketbalových zápasů. Zároveň se spojením firem ušetří na výdajích za montáž přípojek a údržbu.

Propojení podniků by mělo přinést úsporu 1,5 miliardy dolarů. Poloviny těchto úspor by mělo být dosaženo už v prvním roce spojení obou společností.

Firmy se mají propojit prostřednictvím vzájemné výměny akcií, kdy majitelé Time Warner Cable dostanou za jeden svůj cenný papír 2,57 akcie společnosti Comcast.

Obchod ale ještě musí schválit americké regulační a antimonopolní úřady. Spojené společnosti totiž získají dominantní postavení na americkém trhu. Americký Federální výbor pro telekomunikace už naznačil, že spojení může bránit. Time Warner Cable je proto připraven vzdát se ve prospěch konkurence jedné třetiny svých zákazníků. Zda to bude stačit, není jisté. Rozhodnutí úřadů o tom, zda spojení firem povolí, nebo zakáže, či zda jim dá ještě nějaké další podmínky, by mělo padnout zřejmě do konce roku.

Dá se čekat, že na spojení si bude u federálních úřadů stěžovat firma Charter, která sama chtěla převzít Time Warner Cable. Podle listu Financial Times dokonce původně uvažoval Comcast o tom, že koupí Time Warner Cable společně s Charterem.

Pak se ale zjistilo, že Charter se snaží o tak zvané nepřátelské převzetí - tedy nákup firmy bez dohody s jejími manažery - společnosti Time Warner Cable. Vedení Comcastu a Time Warner Cable se poté dohodlo na vzájemném spojení.

Pokud se dohodu podaří dokončit, bude to již podruhé za necelý rok, kdy Comcast přispěl k přetvoření amerického mediálního prostředí. Loni dokončil převzetí filmové a televizní společnosti NBC Universal za 17 miliard USD.

Firma Time Warner Cable vznikla v roce 2009 oddělením od mediálního koncernu Time Warner. Dnes je zcela nezávislá, ale na základě licenční smlouvy s původně mateřskou Time Warner stále využívá její značku.


2,57 akcie

Comcastu za jednu akcii Time Warner Cable je způsob spojení obou podniků.TŘETINA TRHU
Comcast a Time Warner Cable dohromady ovládnou třetinu trhů s předplacenými kabelovými televizními kanály v USA.
FOTO: ČTK/AP

Související