Vysoká nezaměstnanost, vylidněné vesnice, opuštěné a rozpadající se továrny... A mezi tím vším lidé, kteří se snaží žít, jak se dá. Takové jsou odlehlé oblasti východní Evropy, jejichž atmosféru dlouhodobě mapuje maďarský fotograf Tamas Dezso. S tvorbou autora, který měl nedávno výstavu v San Francisku, se budou moci na jaře seznámit i návštěvníci letošního ročníku festivalu Fotojatka.

Konkrétně půjde o soubor Poznámky k epilogu (Notes for an epilogue), který autor nafotil v průběhu tří let během desítek cest do Rumunska. Sám autor říká, že jeho snímky vedle sebe kladou rozpadající se krajinu a osobní příběhy lidí, kteří se snaží přežít změny režimů včetně chaosu, který s sebou taková doba přináší.

Organizátoři festivalu Fotojatka na svých stránkách dále citují z Dezsova vlastního komentáře ke snímkům:

O festivalu

Festival tvůrčí a dokumentární fotografie Fotojatka nabízí snímky významných světových i českých autorů už poosmé.

Projekční večery se uskuteční v Brně (kino Art 7. 3.), v Praze (kino Aero 21. 3.) a v Českých Budějovicích (kino Kotva 11. 4.).

Více informací na http://www.fotojatka.cz/

"Duchovní tradice a kulturní dědictví Rumunska se rozpadají. Čas odnáší zbytky tradic, po staletí předávaných z generace na generaci v maličkých vesnicích, stejně jako rozežírá monumentální betonové chrámy průmyslové výroby z dob nejtužšího komunismu.

Obyvatelé vesnic, složených často jen z několika domů, žijící ve vzácné symbióze s přírodou, tráví svoji pozemskou existenci tím, že rozebírají a na ubohých vozících odvážejí kus po kuse části gigantických stavebních konstrukcí – továren, hutí, elektráren: symbolů násilné modernizace rumunského venkova, které se časem zhroutily do kulis symbolizujících odcházející epochu nejtvrdší balkánské diktatury."

Výpravu do současného Rumunska, které se nemůže nebo nechce vymanit z minulosti, nabízejí Dezsovy snímky nejen ve fotogalerii na IHNED.cz, ale také na Dezsově webové stránce.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.