Stavební výroba se loni meziročně snížila o 8,3 procenta a pokračovala tak v poklesu z předchozích let. V samotném prosinci však meziročně vzrostla o 1,4 procenta, ve srovnání s rokem 2008 ztratila čtvrtinu.

Stavební úřady vydaly loni 84 864 povolení, tedy o 13,2 procenta meziročně méně. Orientační hodnota těchto staveb klesla o pětinu na čtvrt bilionu korun.

Počet zahájených bytů se meziročně snížil o více než 7 procent. V bytových domech jejich počet vzrostl o pětinu, v rodinných domech klesl o 13,3 procenta. Počet dokončených bytů meziročně klesl na 25 246.

Počet stavebních zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci meziročně nepatrně klesl, podniky jich v tuzemsku uzavřely 40 478. Celková hodnota těchto zakázek meziročně klesla na 145,2 miliardy korun. Z toho pozemní stavitelství činilo 63,9 miliardy korun a inženýrské stavitelství 81,3 miliardy korun.

Ke konci roku 2013 měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci smluvně uzavřeno 9,4 tisíce zakázek, což je meziroční růst o 1,4 procenta. Tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací za 132,4 miliardy korun (pokles o 5,7 procenta).

Průmysl nepatrně roste

Průmyslová produkce loni v Česku meziročně vzrostla o půl procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta. V prosinci průmysl meziročně vzrostl téměř o desetinu. V roce 2012 průmyslová výroba klesla o 1,2 procenta.

K růstu průmyslové produkce loni přispěly nejvíce výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a výroba strojů a zařízení. Propad zaznamenaly těžba a dobývání, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

"Průmysl se v loňském roce dostal opět do kondice a pomohl vytáhnout českou ekonomiku z recese. Má přitom velkou šanci v pozitivním růstovém trendu pokračovat i v letošním roce, kdy se očekává další vzestup zahraniční poptávky a ledy se zřejmě začínají hýbat i u poptávky domácí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal odhadl, že letos průmysl stoupne o 5,9 procenta a bude tak hlavním tahounem českého ekonomického oživení.

Průmyslovým podnikům pomohla vyšší poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,8 procenta, zatímco z tuzemska o 1,5 procenta, uvedl ČSÚ. Tržby byly v běžných cenách meziročně vyšší o 1,4 procenta, o což se růstem o 5,1 postaral přímý vývoz. Na domácím trhu tržby naopak klesly o 2,3 procenta.

Průměrná měsíční nominální mzda zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci vzrostla o 0,9 procenta na 26 942 korun.