Zavedení druhého pilíře penzijního systému bylo jedním z mála skutečně reformních kroků, k nimž se odhodlala vláda premiéra Nečase.

Měl pomoci veřejným rozpočtům, předejít krizi, a hlavně změnit myšlení lidí ve vztahu k přicházejícímu stáří, jež Nečasova vláda při všech chybách v nastavení druhého pilíře předvedla jako "naši", nikoli ryze státní starost.

Nová vláda Bohuslava Sobotky, která po své legitimní předchůdkyni začala uklízet, slíbila zrušení druhého pilíře už za dva roky. Sociální demokracie takové spoření z peněz vyvedených z průběžného systému, doplněných poměrnou částí vlastního výdělku spořícího, považuje za morální hazard, protože soukromé peníze se přiživují na státních penzích, za něž navíc stát ručí. Takže soukromníci jen vydělávají a nesou nulové riziko.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.