Být šéfem velké banky působící v sedmi evropských zemích znamená pro Andrease Treichla dívat se na problémy kontinentu vždycky trochu z nadhledu. A také být do určité míry opravdu Evropanem. Není divu, pro byznys jeho Erste Group je důležité, aby se Evropská unie nerozpadla a aby evropská ekonomika rostla.

I proto radí Čechům, aby se zúčastnili projektu bankovní unie. Bez společné kasy na řešení vážných problémů se totiž unie může rozložit. Pro další posun k jednotné Evropě je ale potřeba rychlejší ekonomický růst, tvrdí Treichl.

Máte jako bankéř dojem, že krize v Evropě je za námi a od letoška nás už čeká období hospodářského růstu?

Situace se zlepšuje. Je ale třeba poznamenat, že pokud jde o náš region, tedy střední a východní Evropu, tak nemůžeme říci, že bychom tu měli skutečnou ekonomickou krizi. Dá se to spíše nazvat obtížnými podmínkami, které se nyní zlepšují. Skutečná krize státy jako třeba Česko nebo Slovensko nezasáhla, mimo jiné i proto, že dávno před krizí za velkých nákladů vyčistily svůj bankovní sektor.

Ekonomický růst bude v této části Evropy trochu lepší než v uplynulých letech. Ale nestačí to, růst okolo dvou procent je málo. Potřebujeme se dostat minimálně na čtyři procenta. Teprve pak se plně obnoví důvěra v ekonomiku, firmy začnou opět investovat, banky více půjčovat a lidé utrácet. Je to hodně o psychologii. Je třeba vrátit důvěru lidí v budoucnost, ale to nemohou dělat banky. My můžeme jen půjčovat peníze, naději musí lidem dodat politici.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se