Američanka Amanda Knoxová i její bývalý italský přítel Raffael Sollecito jsou  podle italského odvolacího soudu vinni v případu brutální vraždy Britky Meredith Kercherové.

Justice tak zvrátila předchozí verdikt, který je osvobodil. Soud zároveň uložil trest 28,5 roku vězení Knoxové a 25 let Sollecitovi.

Obhájci odsouzených ihned podle očekávání zareagovali záměrem odvolat se k Nejvyššímu kasačnímu soudu. Podle tiskových agentur ale italské úřady zřejmě již zahájí proceduru zaměřenou na vydání Knoxové, která je ve Spojených státech.

Sollecito se ve čtvrtek k soudu dostavil, přítomen vyhlášení verdiktu ale nakonec nebyl. Soudce následně nařídil, aby mu byl odebrán cestovní pas.

Knoxová, která vyhlášení rozsudku sledovala přes média, netajila podle svého zveřejněného prohlášení zděšení a smutek nad rozsudkem, který označila za "nespravedlivý".

Soudci se ve čtvrtek po závěrečné řeči obhajoby radili o vině, či nevině a výši trestu skoro 12 hodin.

Právník Američanky Carlo Dalla Vedova před soudem tvrdil, že je v souvislosti s verdiktem "klidný", protože věří, že jediným závěrem procesu může být "nevina Amandy Knoxové".

Knoxová a její tehdejší přítel Sollecito byli již v roce 2009 odsouzeni k 26, respektive k 25 letům vězení za to, že 1. listopadu 2007 v Perugii ubodali tehdy 21letou Kercherovou.

Knoxová strávila v italském vězení čtyři roky. Oba nicméně byli v odvolacím řízení překvapivě zbaveni obvinění pro nedostatek důkazů.

Prokuratura proti tomu podala dovolání k nejvyššímu soudu. Ten nařídil nový proces zejména kvůli tomu, že soudci v předchozím řízení údajně učinili řadu chyb, například některé důkazy zcela ignorovali, jiné naopak nedostatečně posoudili. Nový proces byl zahájen loni v září.

Související