Manifest Literární dílo nechápeme jako politickou tribunu prozaiků Ivany Myškové, Jana Němce a Jany Šrámkové (k přečtení na webu Respektu) je užitečnou litanií na českou literární kritiku. Ta volá po "velkém románu", ale sama je často schopna jen převyprávět příběh a vyřknout ortel. Střílí se ale také do vlastních řad. Tepe se zoufale mimózní Obec spisovatelů, obsazování poroty nejprestižnější literární ceny a má se za to, že v české próze chybí chuť své psaní rozebírat tak, jako je tomu zvykem u básníků. Z manifestu navíc nečiší ukřivděnost, ale touha po dialogu. Rukavice, jež volá po zvednutí. Mám za to, že básníci o svých textech teoretizují více mimo jiné proto, že to bývá jedno z mála potěšení, které mimo vlastní tvorby mají. Poezie se tolik nečte, tolik se neprodává. Stejně jako próza neorientovaná na příběh, již autoři manifestu vyzdvihují. Je totiž náročnější a vždy bude. Chtělo by se říci: nebuďte lidé tak prostoduší, příběh není všechno. Faktem ale je, že se prodává a prodávat bude pravděpodobně vždy lépe než emocionální či jazyková ekvilibristika, a to bez ohledu na úroveň literární kritiky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.