Počátkem února musí polské penzijní fondy převést státu více než polovinu svých aktiv, která si tam posledních 15 let všichni Poláci povinně spořili. Důvodem reformy není důchodový systém, ale účetní trik a cynismus před parlamentními volbami.

Polská vláda převezme všechny státní dluhopisy, které drží penzijní fondy, státní pilíř pak na sebe přebere odpovídající závazek budoucích penzí. Ovšem na rozdíl od fondu stát budoucí důchody neúčtuje jako závazek a vládě do klína spadne mimořádný bonus v podobě aktiv určených na výplatu důchodů, proti kterým naráz ve státním účetnictví nestojí žádná položka.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.