Od chvíle, kdy svět vzal na vědomí jev globálního oteplování, byla Evropa lídrem ve snaze omezit negativní dopady tohoto fenoménu. Tato politika se teď ale zcela rozpadá. Úspěch a smysl původně jasného závazku růstu obnovitelných zdrojů a snížení emisí do roku 2020 se relativizují, a Evropa především nemá jasno, jak dál, jak pokračovat do roku 2030. Důsledky tohoto zmatku vidíme i v České republice.

Podle zveřejněného návrhu klimatické a energetické politiky Evropa momentálně přešlapuje na místě. Mezi lety 2020 a 2030 by měl podíl obnovitelných zdrojů v EU narůst o pouhých sedm procent. Téměř to vypadá, že se Evropská komise lekla vlastního úspěchu. Případné zavedení masivní regulace růstu obnovitelných zdrojů v příštím desetiletí přitom nedává smysl. Větrná nebo solární energetika se tou dobou bude na trhu prosazovat bez podpory. Skutečným důvodem zabrzdění "zelené evoluce" tak může být tlak "fosilních" států a velkých energetických společností.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.