Nadace Open Society Fund Praha, která letos po čtvrté pořádá soutěž Novinářská cena, vyhlásila ve spolupráci s Googlem a oddělením datové žurnalistiky serveru IHNED.cz mimořádnou Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky. Cena je určena studentům a mladým lidem do 30 let, kteří se přihlásí se zajímavým nápadem, jak využít veřejná data a najít v nich nové souvislosti.

Pokud si chcete vyzkoušet datovou žurnalistiku v praxi, stačí svůj nápad popsat ve stručném formuláři na webu Novinářské ceny, a to do 31. ledna 2014, kdy přihlašování končí.

Přihlášené nápady posoudí Petr Kočí a Adam Javůrek z IHNED.cz společně s bývalou šéfkou nových médií České televize Pavlínou Kvapilovou. Vítěz (či vítězný tým) pak získá finanční odměnu. Redaktoři a programátoři IHNED.cz navíc pomohou vítězi nápad zrealizovat, a když vše vyjde, zveřejní výsledky na tomto blogu a v Hospodářských novinách.

Proč právě teď

Data jsou klíčovým zdrojem poznání a pochopení komplikovaných jevů nejen pro vědce, ale také pro novináře a neziskové organizace. Obě profesní skupiny sledují práci veřejných institucí a poukazují na chyby, zneužití moci či korupci jejich představitelů. Rozvoj počítačů a internetu jim umožnil pracovat s daty lépe a rychleji. Usnadnil jejich získávání i analýzu, umožnil zjištění, která z dat vycházejí, prezentovat v atraktivní formě širokému okruhu lidí.

Příkladem může být mapa nelegálních heren z dílny Matěje Hollana nebo přehledný seznam změn pražského územního plánu, který loni vytvořila Arnika. Otevřená společnost slaví úspěchy s mapou kriminality a Naši politici spustili server Fondy.eu, který umí vyhledávat a propojovat informace o příjemcích dotací z Evropské unie.

Za prací z daty nemusí stát velká organizace. Stačí jednotlivec, který se nebojí počítačů a počítání a má nápad, co nového zajímavého by analýzou dat mohl zjistit. Když loni Fond Otakara Motejla vydal český překlad Příručky datové žurnalistiky, jeden takový se našel. Vítězslav Praks ze sdružení Občanský monitoring na základě příručky prošel seznam knihoven registrovaných na ministerstvu kultury a zjišťoval, za kterého ministra bylo nejvíce knihoven zrušeno.

Nápady na to, jak pracovat s daty a co z nich vyčíst zajímavého či důležitého, není nikdy dost. Je ale škoda, když jejich uskutečnění ztroskotá na technických obtížích, nebo když při jejich zpracování chybí novinář, který by autorům dokázal poradit, jak z dat vykutat srozumitelný příběh a dopad projektu tím znásobit.

cena

 

Související