Komise chce svým návrhem dosáhnout hodnotnějšího pokrytí volných pracovních míst a zvýšit pravděpodobnost nalézání vhodných osob pro konkrétní pracovní pozice. Občané se tak dostanou k většímu množství informací o pracovních místech napříč všemi členskými státy. Mohou se tak snadněji rozhodnout, zda se jim stěhování za zaměstnáním opravdu vyplatí.

Ve zprávě Komise jsou uvedena následují opatření, díky kterým by EURES měl fungovat kvalitněji:

  • Internetový portál EURES by nabízel více pracovních příležitostí v EU, včetně pracovních míst inzerovaných soukromými pracovními agenturami. Uchazeči o zaměstnání z celé Evropy by tak měli okamžitý přístup k týmž pracovním příležitostem a zaregistrovaní zaměstnavatelé by měli možnost vybírat si pracovníky z rozsáhlé databáze životopisů.
  • Síť EURES by automaticky přiřazovala nabízená pracovní místa k životopisům v databázi.
  • Poskytovala by základní informace o trhu práce EU všem uchazečům o práci i zaměstnavatelům z celé Unie.
  • Nabízela by uchazečům i zaměstnavatelům podpůrné služby související s mobilitou, čímž by se usnadnil nábor pracovních sil i integrace pracovníků v nové pozici v zahraničí.
  • Zlepšila by výměnu informací o nedostatku či naopak nadbytku příslušných pracovních sil v jednotlivých zemích EU a následnou koordinaci příslušných opatření, čímž by se mobilita stala nedílnou součástí vnitrostátní politiky zaměstnanosti.

Cílem Komise je také rozšíření výhod pro malé a střední podniky a otevření evropského trhu práce právě těmto finančně omezeným firmám.

Síť EURES byla zřízena v roce 1993 a jak uvádí na svých internetových stránkách, disponuje sítí více než 850 poradců a je výsledkem spolupráce Evropské komise, veřejných služeb zaměstnanosti členských států EHP (zemí EU a Norska, Islandu a Lichtenštejnska) a dalších partnerských organizací.

Související