Předčasně zemřelý Jiří John patřil ke generaci výtvarníků, která v šedesátých letech nově prokreslila tvář českého moderního umění, osobitě navázala na tvorbu meziválečných avantgard i jejich poválečných pokračovatelů. Jeho vklad do problematiky moderního umění je o to pozoruhodnější, že stál jakoby stranou aktuálních proudů, byly mu cizí skupinové programy, ačkoliv byl spolu se svou ženou Adrienou Šimotovou a také s Václavem Boštíkem, Stanislavem Kolíbalem a dalšími členem přátelského uskupení UB 12. Jejich první skupinové vystoupení v roce 1962 pobouřilo tehdejší stranickou kritiku natolik, že expozice musela být na přímý pokyn KSČ přeinstalována.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.