Vláda v demisi na svém středečním výjezdním zasedání zaujala negativní stanovisko k návrhu novely služebního zákona z dílny sociální demokracie.

Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je návrh "v podstatě nepoužitelný" a některé jeho body jsou pravděpodobně v rozporu s ústavou. Příští týden projedná kabinet vlastní novelu zákona o státní službě.

Předseda sociální demokracie a pravděpodobný Rusnokův nástupce Bohuslav Sobotka to odmítá. "S tímto názorem vlády nesouhlasím, novela byla pečlivě připravena a projednána. Věřím, že sněmovna zákon schválí," napsal ČTK s tím, že jeho strana je připravena diskutovat o pozměňujících návrzích.

Novela ČSSD chce zavést post "superúředníka", který by stál v čele zbrusu nového generálního ředitelství státní služby a řídil by všechny státní úředníky. Toto opatření má omezit politikaření na ministerstvech a zabránit změnám na rozhodujících postech v úřadech podle rozložení politických sil.

Zákon o státní službě zavede superúředníka. Má omezit politické čistky na ministerstvech - čtěte ZDE

Rychlé projednání novely služebního zákona souvisí se jmenováním vlády ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Je totiž vstupenkou na ministerstvo financí pro předsedu ANO Andreje Babiše. Ten nemá čisté lustrační osvědčení a prezident Miloš Zeman podmínil jeho jmenování projitím služebního zákona v prvním čtení.

Kabinet v demisi měl na projednání podle Rusnoka lhůtu do 22. ledna, novelu ale projednal s předstihem, aby se dostala rychleji do sněmovny. "Víme, že je tady velká politická vůle a zájem to projednávání maximálně urychlit," podotkl.

Nový zákon totiž od členů kabinetu nevyžaduje lustrační osvědčení, které by měl Babiš pravděpodobně problém získat kvůli tomu, že je na Slovensku veden jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Zeman se jmenováním premiéra váhá rekordně dlouho

I kvůli služebnímu zákonu zatím není jasné, kdy Zeman novou vládu jmenuje. Ve čtvrtek přitom uplyne v historii České republiky zatím nejdelší doba od sněmovních voleb, aniž by byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.

Dosavadní rekord byl z roku 2006, kdy tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval Mirka Topolánka (ODS) premiérem 74 dnů po volbách.

"Na straně vznikající koalice je již vše hotovo a nic z našeho pohledu nebrání vzniku vlády. Nyní je plně na tahu prezident republiky," zopakoval postoj vznikající koalice Bohuslav Sobotka, který bude ve čtvrtek na jmenování premiérem čekat již 75 dnů.

Koaliční strany jsou přesvědčeny, že podpisem koaliční smlouvy a dohodou o kandidátech do vlády splnily všechny podmínky nutné ke vzniku vlády. V Poslanecké sněmovně navíc disponují jasnou většinou 111 hlasů. 

Mluví se také o tom, že prezident, který se chce k politické situaci vyjádřit v pátek, má problém se jmény některých ministerských kandidátů.

Předseda vlády byl v Česku dosud nejrychleji po volbách jmenován v letech 1998 a 2002, kdy to prezidentu Václavu Havlovi u Miloše Zemana, respektive Vladimíra Špidly trvalo 27 dnů.