60 průzkumných bezpilotních letounů a možná i další rakety Hellfire. Takovou pomoc posílá Washington Iráku pro boj s radikály v západní provincii Anbár.

Organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je přímo napojená na teroristickou síť al-Káida, tam v sobotu ovládla město Fallúdža a částečně i hlavní město provincie, Rámádí.

V oblasti chtěli radikálové vyhlásit vlastní správu řídící se islámskými zákony. ISIL se vydává za obránce práv sunnitské menšiny, ale mnoho iráckých sunnitů za ní kvůli jejímu spojení s al-Káidou nestojí.

Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho v následujících týdnech Iráčané obdrží deset letounů ScanEagle a později i 48 strojů Raven. Jedná se i o další dodávce raket Hellfire, které by tato muslimská země mohla obdržet zřejmě už na jaře. Bagdád dostal již na konci minulého roku 75 těchto střel.

Pomoc nabízí i Írán

Pentagon pošle do Iráku vojenské vybavení, ale zapojení svých vojsk do konfliktu v Anbáru vylučuje. "Nevím ani, jestli je situace tak urgentní, jak to mohlo možná vyznít z médií," prohlásil mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. "Ramádí už je zpět pod kontrolou irácké vlády. A to irácká armáda v oblasti ještě nezakročila," dodal Warren podle deníku The Guardian.

Potvrdil tak dřívější výrok amerického ministra zahraničí, Johna Kerryho. "Toto je boj Iráčanů. My návrat nezvažujeme," prohlásil v neděli Kerry. Poslední americké jednotky opustily Irák v prosinci 2011.

V pondělí přišel s nabídkou pomoci i sousední Írán. "Irák je náš přítel," prohlásil generál Mohammad Hedžáží. V boji proti teroristům by íránská armáda poskytla vybavení i poradce, pokud o to Bagdád požádá. Vyslání vojáků ale Írán vyloučil.

Vyžeňte radikály sami, radí premiér

První fázi získání Fallúdže zpět dosud vedly provládní sunnitské kmenové jednotky se vzdušnou a logistickou podporou armády. Irácký premiér Núrí Málikí v pondělí požádal obyvatele Fallúdže, aby vyhnali radikály z města. Ve státní televizi prohlásil, že se tak bude možné vyhnout "nebezpečím bojových akcí", napsala agentura AFP.

Premiér sice bezpečnostním složkám nařídil nezasahovat obytné zóny, z třísettisícového města i tak prchají civilisté. Irácká armáda již Fallúdžu obklíčila, ohlášená ofenziva by měla začít v několika příštích dnech.

Situace v provincii Anbár si od pátku vyžádala už dvě stě mrtvých, jedná se o největší místní konflikt za poslední roky. Města Fallúdža a Ramádí byla centry největšího odporu po americké invazi v roce 2003 a pádu Saddáma Husajna - právě při bojích v Anbáru utrpěla americká armáda největší ztráty. Padlo tu 1335 amerických vojáků.