Smlouvy uzavírané podáním ruky, více možností v tom, co lze v rámci obchodu dohodnout, méně podmínek, a tím i méně neplatných dohod. A když, tak s řadou možností jak to napravit. Nový občanský zákoník přináší pro závazky uzavřené po prvním lednu zásadní změny, které mají vyjít vstříc podnikatelům. Na druhou stranu ale po nich mohou vyžadovat i mnohem více obezřetnosti.

Právní pravidla pro smlouvy se podřídí zásadě, že dohoda stran je až na výjimky nadřazená zákonu. Společně s jejich snazším uzavíráním a pravidlem, že i vadné smlouvy by měly být pokud možno platné, mohou ale kromě změny usnadnění podnikatelského života alespoň ze začátku přinést i problémy. "Snazší cesta k platné a účinné smlouvě bude mít i své stinné stránky. Přibude ukvapených, neuvážených a nejspíš i zčásti nechtěných závazků," uvádí Petr Čech z katedry obchodního práva pražské právnické fakulty a kanceláře Glatzová.

Doslova na první pohled viditelnou změnou bude nejen sjednocení pravidel pro podnikatele, ale především možnost uzavírat smlouvy ústně i v mnoha případech, kdy je dnes předepsaná písemná forma. "Je otázka, zda písemná forma opravdu lidi tolik varuje. Nejsem si jistý, že dnes plní tu varovnou funkci, kterou by měla," říká v rozhovoru pro časopis Právní rádce člen rekodifikační komise Petr Bezouška z PRK Partners.

Ústně i převod pohledávky

Ústně přitom půjde smlouvy nejen uzavírat, ale také převádět. "Znění zákona nevylučuje, aby se ústně postoupily i smlouvy, pro které jinak vyžaduje písemnou formu. Neumím si však představit, že se úprava takto prosadí," uvádí Čech a upozorňuje například na praktickou nemožnost takový převod nemovitosti zapsat do katastru. Písemně nebude nutné mít nově ani dohodu na smluvní pokutě.

Pokud bude písemná smlouva v některých stanovených případech přece jen povinná, bude ji možné doplnit i zpětně, podobně jako další náležitosti. To ale může otevřít dveře i ke zneužití, například při doplňování podpisů i několik let nazpět. "Raději nedomýšlet, jakých 'kouzel' se v této souvislosti dočkáme," dodává Čech.

Podobně půjde také zpětně napravovat i chybějící základní náležitosti, bez kterých nemůže jít o právně závaznou dohodu. Možnost doplnit například přesnou cenu nebo dobu plnění bude mít i soud, pokud je dovodí z jednání smluvních stran. Soud naopak také bude moci zrušit například smlouvu uzavřenou na nesmyslně dlouhou dobu, například 100 let, které byly dnes prakticky nevypověditelné.

Oproti dnešku bude možné se po Novém roce domluvit i na změně pravidel pro samotné uzavírání smluv. Například komu má být doručen souhlas s nabídkou nebo na automatickém uzavírání smluv samotným odběrem zboží.

I podnikatelé budou moci uzavírat smlouvy mlčky, třeba prostou úhradou faktury. Hranice pak stanoví spíše obecná pravidla, kdy se dohoda nesmí příčit veřejnému zájmu nebo dobrým mravům. Zatímco dnes je také jakákoliv změna v nabídce protistrany považována za novou nabídku, se kterou je potřeba souhlasit, v budoucnu se může jednat o přijetí s výhradou a smlouva bude platná. Bránit se musí rychlým odmítnutím.

Překvapením by mohla být i závaznost reklamy nebo třeba výlohy, která by sama o sobě mohla být nabídkou k uzavření smlouvy. Tím se otáčí dnešní pozice zákazníka a prodejce. Podobná pravidla platí například ve Velké Británii a mohou mít velký dopad na obchod. "Zadavatelé reklamy musí být mnohem opatrnější, co se týče obsahu těchto sdělení," říká advokát Zdeněk Kučera z kanceláře Baker & McKenzie.

Výslovně se zavádí také v zahraničí běžná takzvaná předsmluvní odpovědnost. Škoda může vzniknout nejen porušením smlouvy, ale i pokud nedojde k jejímu uzavření, když jedna strana záměrně druhé bez spravedlivého důvodu odmítne uzavřít již dojednanou dohodu. I v takových případech si ale praxe pravděpodobně pomůže po vzoru zahraničí. "Nejspíš to povede k uzavírání dohod, kde strany výslovně prohlásí, že až do konečného uzavření smlouvy může kterákoli strana jednání bez následků ukončit," říká Kučera s tím, že ani to je za určitých okolností nemusí zcela ochránit.

Volnost, ale ne na úkor slabších

Smluvní pravidla čeká řada dalších změn směrem k uvolnění, například volnost v prodlužování nebo zkracování promlčecí lhůty dohodou. Dnes lhůty pevně stanoví zákon. Nově půjde domluvit i dosud zakázané úroky z již naskakujících úroků nebo prakticky libovolné úroky z prodlení.

Novinkou bude i možnost vzdát se předem práv, která ještě nevznikla, například na náhradu škody. To může být užitečné například k omezení odpovědnosti.

Tyto a další změny ale mají zásadní pojistku proti zneužití - dohoda nesmí poškodit spotřebitele nebo takzvanou slabší stranu. Tou může být například i malý podnikatel vůči velkému koncernu. Stejně tak je chráněna třetí osoba na smlouvě přímo nezúčastněná, jako jsou věřitelé.

Ochrannou funkci má i v zahraničí opět známé pravidlo, podle kterého se ze smlouvy lze vyvázat, pokud by její splnění bylo hrubě nevýhodné kvůli nečekané změně okolností, třeba živelní pohromě.

Veškeré změny platí jen pro smlouvy uzavírané po prvním lednu s výjimkou smluv nájemních a úvěrových. V případě dohody lze ale na nová pravidla přejít i u již dnes uzavíraných smluv.


Nejvýznamnější změny ve smluvním právu

Liberalizace smluvního práva, nový občanský zákoník klade především důraz na dohodu stran, mohou si tak změnit i dříve pevná pravidla pro uzavírání smluv.


Výslovně se stanoví takzvaná předsmluvní odpovědnost za škodu způsobenou vyjednáváním o smlouvě bez úmyslu ji skutečně uzavřít nebo záměrně zmařené jednání.


Výrazně se zmenšuje počet případů, kdy je vyžadována písemná smlouva jako podmínka její platnosti.


Nově je také možné vzdát se práv, která zatím nemám a nabudu je teprve v budoucnu, lze tak například omezit odpovědnost.


Po prvním lednu je také možné přijmout nabídku na uzavření smlouvy s výhradou, dosud se to považovalo za protinabídku.


Mění se i pohled na slabší stranu, tou může být i podnikatel, nejen spotřebitel. To se projeví například u formulářových smluv.


Smluvní pokuty nemusí být po 1. lednu dohodnuty písemně a budou vymahatelné, soudy mají také větší možnost upravit jejich výši.



Pokud bude písemná smlouva v některých stanovených případech přece jen povinná, bude ji možné doplnit i zpětně, podobně jako další náležitosti.