Státní podnik Lesy České republiky nemusí podle včerejšího rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové platit firmě CE Wood 3,72 miliardy korun. Soud její žalobu zamítl, oznámil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Rozsudek není pravomocný. Firma CE Wood, která byla v minulosti hlavním obchodním partnerem Lesů ČR a od února 2011 je v konkurzu, se proti němu může odvolat. "Zvážíme další postup, odvolání je pravděpodobné," řekl insolvenční správce firmy Jiří Ostravský.

Společnost CE Wood opírala svůj nárok vůči Lesům ČR o údajnou nekalou soutěž, které se podle ní státní podnik dopustil v roce 2005. Jde o jeden z dosud probíhajících sporů, v nichž se lesnické firmy domáhají úhrady škod, které mělo způsobit nepovedené soutěžení těžby dřeva ve státních lesích.

Lesy ČR, jimž patří polovina lesů v zemi, verdikt soudu přivítaly. "Doufám, že se tím podařilo ukončit devět let trvající složité soudní řízení o tvrzeném nároku společnosti CE Wood, který Lesy ČR vždy považovaly za bezdůvodný a účelový," uvedl ekonomický ředitel Lesů ČR a jejich pověřený generální ředitel Michal Gaube.

Spor má začátek v lednu 2005, kdy Lesy ČR oznámily, že smlouvy uzavřené jejich bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy proto končí. Zrušení smluv vyvolalo u lesnických firem velkou nevoli, což přispělo i k pádu tehdejšího generálního ředitele Lesů ČR Kamila Vyslyšela. Lesy následně vypsaly nové soutěže, v jejichž prvním kole CE Wood neuspěla a druhého se ani nezúčastnila. Firma CE Wood předčasné ukončení smluv odmítla, následné tendry označila za neplatné a svých údajných nároků se začala domáhat u soudů. Argumentovala tím, že jí Lesy ČR údajně omezily v možnosti podnikat v lesnictví.

Nárok postavený na obdobném skutkovém základě uplatnil vůči Lesům ČR a českému státu také akcionář společnosti CE Wood, německá firma InterTrade Holding. Nároku ve výši téměř čtyř miliard korun se firma domáhala mezinárodní arbitráží proti České republice. V polovině loňského roku český stát arbitráž vyhrál.

Firma také zkusila Lesům ČR poslat fakturu na téměř pět miliard korun, což měla být náhrada za zrušené smlouvy.

CE Wood byla od roku 2000 do roku 2005 největší tuzemskou společností, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva. Kontrakty společnosti ovšem nikdy neprošly veřejným výběrovým řízením, které Lesy ČR zavedly v roce 2005. Tím CE Wood ztratil dominantní postavení na tuzemském trhu, uvedlo loni k výsledkům arbitráže ministerstvo financí.

Kvůli zrušeným lesnickým soutěžím se nesoudí jen CE Wood, ale také například firma Less & Forrest. Také ona i kvůli zrušeným tendrům zkrachovala.