Marek Šindelka

Pokud by měl český literární rok 2013 vystihnout nějaký slogan, zněl by nejspíš "rok poezie a anarchismu". V jeho první půlce ještě silně doznívala úroda nadstandardních básnických sbírek, které vyšly na přelomu roku předešlého - mezi nimi zjevení jménem Past na Brigitu Jakuba Řeháka, kniha, která by mohla být manifestem toho, co dnes poezie zmůže. Důkazem, že pořád umí být onou předsunutou hlídkou - tedy avantgardou - celé literatury, rituálem jazyka, závratným zaříkáváním, které člověka dokáže popadnout za límec a nekompromisně vtáhnout do jiného, fascinujícího světa. K vrcholům letošního roku patřilo vydání první posmrtné sbírky Ivana Martina Jirouse nazvané Úloža - brilantní knihy kalibru posledních Seifertových textů. Úloža svým způsobem završila směřování autorovy tvorby a dokázala, kolik křehkosti a citu Jirous pod maskou "Magora" skrýval.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.