Projednávání státního rozpočtu na příští rok přináší zajímavou zápletku pro ty, kdo rádi sledují, jak si Česká republika stojí v mezinárodním srovnání vzdělanosti a vědeckých výsledků. Rozpočtový výbor sněmovny doporučil poslancům seškrtat rozpočet Grantové agentury ČR, jediné instituce v naší zemi, která má za úkol financovat základní výzkum.

Abychom pochopili význam a možný dopad tohoto opatření, musíme nahlédnout do toho, jak vypadá pracovní náplň vědců, kteří v základním výzkumu pracují. Jejím základem je psaní grantů: vědec stráví několik měsíců tím, že hledá nové možnosti a oblasti výzkumu, sestavuje plán na několik let dopředu a navrhuje rozpočet. Projekt odevzdá Grantové agentuře, která jej rozešle zahraničním expertům z celého světa s žádostí o hodnocení. Experti vypracují posudky, projekty spolu soutěží a po dlouhém rokování se náš vědec - samozřejmě v tom lepším případě - dozví dobrou zprávu: jeho projekt byl vybrán a on má zajištěnou práci na několik let dopředu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.