Trh cestovního ruchu v Česku v příštím roce ovlivní zejména oslabení koruny, které zdraží zahraniční zájezdy. Češi ale cestování neomezí, poroste trend individuální turistiky. Dál se zvýší zájem o dovolené zakoupené "v první moment". Naopak nabídka last minute zájezdů v létě bude opět omezenější. Vyplývá to z ankety mezi odborníky na cestovní ruch a turistickými kancelářemi.

Z destinací v příštím roce poroste zájem například o španělské pobřeží Costa de la Luz, letecká společnost Travel Service spustí novou linku do blízké Sevilly.

"Mladí Češi mají vysokou prioritu v cestování, domnívám se, že intervence se do výjezdové turistiky příliš nepromítne. Předpokládám, že bude pokračovat trend posledních let, kdy stále více Čechů vyjíždí do ciziny individuálně," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

"V roce 2014 očekáváme oživení celého trhu o pět procent. Trh bude pokračovat v konsolidaci směrem k posilování hlavních hráčů a spojování menších cestovních kanceláří," řekl generální ředitel cestovní skupiny Fischer Jiří Jelínek.

Stále více zájezdů se také v Česku prodává v předprodejích "v první chvíli". Podle marketingového ředitele CK Exim tours Stanislava Zímy podíl "first minute" dovolených dosáhne v příštím roce až 40 procent.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu bude rok 2014 beze sporu ovlivněn intervencemi ČNB. "V tuto chvíli nejsme schopni předpovídat, jak se budou vyvíjet ceny, ale dá se předpokládat, že cestovní kanceláře budou nuceny reagovat na skokový vývoj kurzu. Na druhou stranu očekáváme, že některé destinace mohou nabízet více slev na období, kdy bude probíhat mistrovství světa ve fotbale, protože turisté z účastnických zemí budou směřovat především do Brazílie nebo budou sledovat zápasy doma," dodal viceprezident svazu pro cestovní ruch Pavel Hlinka.

Cestovní kanceláře už většinou očekávané zdražení oznámily. "Pokud bude pokračovat negativní vliv intervence centrální banky vůči koruně, lze očekávat i vyšší ceny last minute dovolených, v porovnání s těmi loňskými o pět až deset procent. K nejprodávanějším destinacím budou patřit řecké ostrovy, Turecko, Španělsko a Egypt," dodal Jelínek.

V domácím cestovním ruchu bude podle Beránka pokračovat trend zkracování dovolených. "Dávno jsou pryč doby, kdy se jezdilo na týdenní nebo čtrnáctidenní pobyty. Stále více na trhu také bodují ubytovací zařízení, která nabízejí komplexní služby v případě nepříznivého počasí, např. wellness pobyty," dodal Beránek.

3,6 procenta

Tímto tempem by měl v roce 2014 růst trh cestovního ruchu.

Související