Spojené arabské emiráty (SAE) představovaly v roce 2012 podle parity kupní síly třetí největší ekonomiku ze skupiny států Perského zálivu (za Íránem a Saúdskou Arábií) a 48. největší ekonomiku světa. Přitom podle počtu obyvatel nedosahuje tento stát ani velikosti České republiky.

HDP Emirátů v roce 2012 dle parity kupní síly odpovídal asi 387,4 miliardy mezinárodních dolarů a jeho průměrný meziroční růst byl v dlouhém období (rok 1990 až 2012) roven 4,9 %. Pro rok 2013 se očekává pouze mírný hospodářský růst z důvodu přetrvávající komplikované ekonomické situace ve světě, na níž jsou Emiráty těsně závislé zejména kvůli exportu ropných produktů.

VYSOKÁ ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ, KTERÁ ALE KLESÁ

Z hlediska ekonomické úrovně jsou SAE podle parity kupní síly šestnáctou nejrozvinutější zemí světa a v regionu Perského zálivu jim v tomto smyslu patří třetí místo. HDP na osobu v Emirátech dosahoval v roce 2012 podle parity kupní síly 42 080 mezinárodních dolarů, což je přibližně ekvivalentní životní úrovni v Německu (40 901 mezinárodních dolarů). Negativně na druhé straně lze hodnotit kontinuální pokles životní úrovně v SAE, který byl v období mezi lety 1990 a 2012 roven průměrně minus 2,4 % ročně. Výše popsaný záporný vývoj je způsoben tím, že průměrný meziroční růst populace byl ve sledované periodě jedenapůlkrát rychlejší než průměrný meziroční nárůst HDP země.

Strukturální rozdělení hospodářství SAE odpovídá úrovni závislosti země na těžbě ropy a jejím zpracování (majoritní význam průmyslu), nicméně odráží též snahu SAE diverzifikovat ekonomickou činnost směrem do sektoru služeb. Stát se snaží snižovat rizika ekonomického propadu pro situaci, kdy vyčerpá své zásoby černého zlata.

ZÁSOBY ROPY NA ZHRUBA 79 LET

V roce 2009 přispívaly jednotlivé složky ekonomiky k tvorbě celkového produktu země následně: průmysl 53 % HDP, služby 46 % HDP a zemědělství 1 % HDP. Vezmeme-li v úvahu odhad prokazatelných zásob ropy SAE na konci roku 2012 (zhruba 97,8 miliardy barelů, což odpovídá asi 5,9 % světových ropných zásob) a průměrnou denní těžbu suroviny v SAE za tentýž rok (zhruba 3,4 milionu barelů denně), lze vypočítat, že za předpokladu nezměněných podmínek budou dnešní zásoby černého zlata v Emirátech vyčerpány za přibližně 79 let.

Otevřenost ekonomiky SAE - měřená podílem obratu zahraničního obchodu na HDP - je asi 163 % (rok 2011), což poukazuje na značně pokročilou úroveň liberalizace zahraničního obchodu a integrace země do světového hospodářství. Vzhledem k zaměření ekonomiky SAE především na export ropy ovšem uvedený výsledek není překvapující.

Nejdůležitějšími exportními partnery SAE je Japonsko (16,1 % celkového vývozu), Indie (13,4 %), Írán (10,9 %), Jižní Korea (5,6 %) a Thajsko (5,5 %). K nejvýznamnějším importním partnerům patří Indie (19,8 % celkového dovozu), Čína (13,7 %), USA (8,1 %), Německo (4,6 %) a Japonsko (3,8 %). Mezi lety 2001 a 2011 docházelo ke kontinuálnímu nárůstu importu i exportu Emirátů, který byl pouze v krizovém roce 2009 přerušen meziročním propadem obou složek zahraničního obchodu. V roce 2011 činil obrat zahraničního obchodu SAE 566,8 miliardy amerických dolarů, z čehož asi 56 % představoval vývoz.

Na celkovém exportu České republiky se Emiráty v roce 2012 podílely 0,4 % (625,8 milionu dolarů). Podíl SAE na dovozu do Česka byl zanedbatelný (zhruba 33,2 milionu dolarů). Nejdůležitějším obchodním artiklem, který Česko do SAE vyváží, jsou kancelářské stroje a zařízení k automatickému zpracování dat. Jejich vývoz se v roce 2012 meziročně zvýšil o 3,2 %.

Budoucí úspěšnost Emirátů je závislá na vývoji jejich konkurenceschopnosti. Ta se podle Institute for Management Development, World Competitiveness Center v případě SAE zlepšila. V roce 2013 obsadila země na škále konkurenceschopnosti ekonomik osmou příčku z 60 hodnocených států, což je o 20 příček lepší umístění než v roce 2011. Česká republika pro srovnání roku 2013 obsadila 38. příčku, ovšem její konkurenceschopnost má v posledních letech sestupnou tendenci.

Největším potenciálem Emirátů je dynamika jejich ekonomiky, kvalitní infrastruktura, konkurenceschopná daňová politika, politická stabilita, přístup k financování a poměrně úspěšné zavádění alternativních energetických zdrojů (jako například plán na výstavbu čtyř nových jaderných reaktorů). Mezi slabiny ekonomiky SAE patří přetrvávající závislost na výnosech z těžby ropy, vysoká zahraniční zadluženost tamějších společností a regionální geopolitické riziko.

Příležitosti pro český export do Emirátů by mohly nabídnout speciální ekonomické zóny "Khalifa industrial zone" a projekt ekoměsta "Masdar City" v Abu Dhabi, jakož i snaha autorit SAE o další podporu rozvoje v oblasti turistického ruchu, obchodu a logistiky. Ochlazení by naopak měl postihnout realitní trh.


Petr Zapletal
odbor ekonomických analýz, MPO

Jedním z projektů, který má ilustrovat bohatství a prosperitu Spojených arabských emirátů, jsou umělé ostrovy v Dubaji tvořící dohromady velkou palmu.
foto: reuters

Spojené arabské emiráty a ropa