Dva největší rezidenční developeři chtějí v příštím roce pustit do prodeje zhruba 2000 nových bytů v Praze. Na diskusním setkání Stavebního fóra na téma Realitní trh v letech 2013 a 2014 to prohlásili představitelé Central Group a Ekospolu. Průměrné ceny podle nich nejspíš vzrostou.

"Myslím si, že příští rok bude dobrý. Do nabídky chceme dát 1300 až 1500 nových bytů," prohlásil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Největším projektem, který začne developer prodávat, bude na Žižkově vedle budovy Telefóniky. Tam by mělo vyrůst až 600 bytů, první zařadí Central Group do prodeje někdy v září. "Na podzim pustíme do prodeje dalších 400 bytů v Horních Měcholupech a 200 v Kamýku," doplnil Kunovský.

Také konkurenční Ekospol plánuje rozšířit nabídku o další stovky bytů. "Chtěl bych, abychom v příštím roce prodali významně více než 700 bytů. Spustíme velké projekty v Uhříněvsi s 300 novými byty. Tuto lokalitu bychom chtěli do konce příštího roku doprodat," řekl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Dalších 150 bytů lepšího standardu začne prodávat Ekospol v Řeporyjích. "Spustíme také jeden luxusní projekt v Praze 4. Podrobnosti o něm oznámíme někdy na jaře příštího roku," doplnil Korec.

Ceny nových bytů v příštím roce nejspíš vzrostou. "Zdražuje se stavební materiál, vstupy od firem už také nemohou jít níže. Výraznou roli bude hrát také nově zavedené zdanění pozemků, které my ve všech lokalitách téměř plně do ceny promítneme," upozornil Kunovský s tím, že u malých bytů půjde o desítky tisíc korun.

"U větších bytů však DPH (která se bude od 1. ledna 2014 platit i z pozemků pod stavbami - pozn. red.) přesáhne sto tisíc korun, u rodinných domů bude znamenat stovky tisíc korun. To trh velmi výrazně ovlivní," odhaduje Kunovský.

Podle Ekospolu se letos do konce listopadu v Praze prodalo celkem 4531 bytů, což je meziročně o 12,9 procenta více. Prodeje tak prý letos překročí původně odhadovanou hranici 4800 bytů.

Statistiky společnosti Trigema ukazují 3564 prodaných nových bytů za první tři čtvrtletí a Skanska Reality eviduje od začátku roku do konce října 3603 prodaných bytů. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.

Central Group a Ekospol jsou z hlediska prodejů největšími developery, zhruba 30 procent nových bytů v Praze letos prodaly právě tyto dvě společnosti.CENTRAL PLAZA
Největším projektem, který začne Central Group příští rok prodávat, je až 600 bytů na Žižkově vedle budovy Telefóniky.
FOTO: ARCHIV HN

Související