Bitcoin jako alternativní měnová jednotka je dneska věc, k níž se sluší nějak vyjádřit. Zaujmout postoj, přivítat, odmítnout, předpovědět budoucnost, nějak tak. Čili.

Začněme tím, co je na bitcoinu jako totálně odhmotněných, virtuálních penězích bez jakéhokoliv krytí nejzajímavější. Tím je právě to, co je napsáno v předchozí větě, tj. že je takový, jaký je; že tudíž jde prakticky o totožnou měnu, s jakou jsme uvyklí platit. Bitcoin je virtuální měnou krytou důvěrou v jakýsi elektronický samoemisní mechanismus. Začalo to celé jako lehce pubertální hra a dost možná, že to právě takhle skončí. Že se vyčerpá, až to účastníky přestane bavit, že rozsáhlejší a reálné transakce v této měně budou vzhledem k nulovému krytí a velmi omezené bezpečnosti spíše snem než skutečností. Prostě že vše vyšumí a zmizí do ztracena.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.