Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ve čtvrtek zveřejnila nové satelitní snímky vězeňských táborů v Severní Koreji a také svědectví bývalých vězňů a dozorců líčících týrání a popravy.

KLDR existenci pracovních táborů pro politické vězně popírá, ale podle nezávislých odhadů v nich zadržuje v hrozivých podmínkách sto až dvě stě tisíc lidí, napsala agentura AFP.

Záběry takzvaného tábora 15 na jihu země a tábora 16 na severu KLDR byly pořízeny v letech 2011 až 2013. Ty z tábora 16, který leží asi na ploše 560 čtverečních kilometrů a má kapacitu 20 000 vězňů, ukazují "přítomnost nových budov, což naznačuje značné zvýšení počtu zadržovaných", uvedla AI.

Naopak v táboře 15 bylo od roku 2011 zbouráno téměř 40 budov sloužících jako ubytovny. Tento tábor leží asi 120 kilometrů od Pchjongjangu a rozkládá se na ploše 370 kilometrů čtverečních.

Ve své zprávě AI podrobně popisuje utrpení, kterému byli zadržovaní v táboře vystaveni. To opírá o výpovědi bývalých vězňů i jejich dozorců. Jeden z nich, přeběhlík identifikovaný jen jako Ri, který v táboře sloužil jako dozorce od 80. do 90. let minulého století, vypověděl, že vězni si museli sami vykopat hrob, "než byli zabiti ranou kladivem do týla".

Některé škrtili a pak dobili k smrti. Podle jednoho ze svědectví ženy obvykle "zmizely" poté, co byly znásilněny. "Poté, co strávily noc 'službou' vysokým činitelům, musely zemřít, aby se to tajemství nikdo nedozvěděl. Stejné to je ve většině táborů pro politické vězně," dodal Ri.

Vyšetřovací komise OSN o porušování lidských práv v Severní Koreji předloží závěrečnou zprávu Radě OSN pro lidská práva v březnu 2014. Severokorejské úřady vytvoření této komise odmítly a nedovolily jí vstup na své území. Svědky, které komise vyslechla, KLDR označuje za lháře.