Český telekomunikační úřad (ČTÚ) včera nařídil správní exekuci na společnost Telefónica CR a podal na ni trestní oznámení pro maření výkonu úředního rozhodnutí. Důvodem je nepřipojení 1500 klientů firmy Aspekt Invest, které úřad firmě nařídil v pondělí. Telefónica zákazníky takzvaného šedého operátora o víkendu odpojila kvůli nedovolenému přeprodávání SIM karet dalším subjektům.

Telefónica podle svého mluvčího Ctibora Jappela dosud neměla rozhodnutí o exekuci k dispozici. Přes svou dceřinou společnost Bonerix ale prý již spustila 650 odpojených telefonních čísel.

"ČTÚ bez předchozí analýzy tvrdí, že obchodní spor nemůže být důvodem pro odpojení služeb. Zákon samozřejmě předvídá řadu důvodů, kdy k odpojení může zcela po právu dojít tak, jako tomu bylo v případě firmy Aspekt Invest," řekl Jappel. Podle operátora se navíc regulátor trhu staví na jednu ze stran sporu, který má nezávisle rozhodnout.

"ČTÚ se nyní nechce stavět na žádnou stranu obchodního sporu mezi Aspekt Investem a Telefónikou. Tvrdí ale, že způsob, jakým Telefónica řešila tento spor, je bezprecedentním porušením zákona. Kvůli tomu vydal ČTÚ předběžné opatření," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Podle úřadu operátor odpojil SIM karty bez varování, a nedal tak majitelům šanci převést své číslo k jinému operátorovi.

Úřad navíc odmítá, že by připojení 650 telefonních čísel prostřednictvím dceřiné společnosti bylo dostatečné, a stále požaduje znovupřipojení všech 1500 SIM karet tak, jak požaduje v předběžném opatření. ČTÚ proto začal operátorovi v rámci správní exekuce ukládat donucovací pokuty. První byla ve výši 50 tisíc korun. Regulátor může pokuty udělovat opakovaně až do výše sto tisíc.

Zároveň úřad zahájil správní řízení o návrhu na rozhodnutí sporu o trvání smluvního vztahu mezi Aspekt Investem a Telefónikou.

Telefónica v minulosti vedla podobné spory s dalšími šedými operátory. Odpojila například klienty firem LeeToo, TMT nebo 4Call.

Související