Exposlance Davida Ratha prý současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová před krajskými volbami upozornila, že se chystá akce, která měla údajně zdiskreditovat ČSSD.

Podílet se na ní měla i policie a žalobci včetně pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové.

Odsouzený Rath tímto odhalením reagoval na jeden ze záznamů policejních odposlechů, které Krajský soud v Praze přehrál na úterním přelíčení jeho případu.

Exposlanec o údajné diskreditační akci hovořil již dříve, tehdy však nechtěl upřesnit, od koho se tyto informace dozvěděl. V úterý prohlásil, že mu je sdělila členka ČSSD Benešová, advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

Rath to uvedl v reakci na odposlech z kanceláře spoluobžalované Kateřiny Pancové, která se na záznamu baví s dalším obžalovaným, svým druhem Petrem Kottem. Partneři probírali mimo jiné to, že se na sociální demokraty zaměřuje policie.

Někdejší poslanec a středočeský hejtman dále řekl, že "výrazným subjektem, který se toho měl účastnit", byla Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií".

"Mohl bych být jedním z prvních, protože jsem byl výrazný a lezl jsem mnoha lidem na nervy jako opoziční politik," dodal.

Bradáčová byla v době Rathova zatčení náměstkyní Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které původně jeho kauzu dozorovalo před přesunutím případu středočeskému žalobci. O dva měsíce později se stala vrchní státní zástupkyní v Praze.

Bradáčová se k obvinění nevyjádřila

Rath s tvrzením o Bradáčové přišel už v minulosti. Žalobkyně se k tomu nechtěla vyjadřovat, protože jí to prý nepřísluší a považuje to za součást obhajoby obžalovaného.

Rath je souzen v kauze, v níž žalobce Petr Jirát viní 11 lidí z upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji vždy ve prospěch určité firmy. Organizátory byla údajně Pancová a Kott, který byl náměstkem některých krajských nemocnic a dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zbylí obžalovaní jsou manažeři a šéfové firem.

Rath údajně o manipulacích věděl z pozice hejtmana kraje a prý dostával podíl na úplatcích. Hrozí mu také nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Ratha a dalších, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.