Kurz virtuální měny bitcoin, která vznikla po finanční krizi, nedávno překonal hranici tisíc dolarů za "kus". Od ledna do prvního prosince se dokonce cena jednoho bitcoinu na japonské internetové burze Mt. Gox zvýšila z 13,6 na téměř 1150 dolarů, tedy takřka o 8500 procent. V době uzávěrky tohoto článku ale klesla k 1035 dolarům.

Zatím jde spíše o zajímavou a velmi rizikovou investici než o zárodek budoucí rezervní měny (jak o bitcoinu někteří mluví), která může časem nahradit dolar. V roce 2009 tento systém vytvořil a popsal počítačový odborník známý pod pseudonymem Satoši Nakamoto. Bitcoiny lze získat (vytěžit) řešením složitých matematických úloh, je ale třeba mít k dispozici vysoký výkon počítače. Nové virtuální mince jsou pak uvolňovány stabilním, ale stále pomalejším tempem. Do roku 2140 má být takto "vytěženo" téměř 21 milionů bitcoinů (maximální možný počet mincí), většina ale již do roku 2030. Touto virtuální měnou lze po internetu platit přes tzv. P2P síť, již nikdo centrálně neřídí. Díky ní nemohou bitcoiny účinně kontrolovat úřady ani nikdo další.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.