Nový a agresivnější kmen viru HIV, který způsobuje podstatně rychlejší nástup nemoci AIDS, objevili v západní Africe švédští vědci.

Nový kmen viru s označením A3/02 je spojením dvou nejběžnějších kmenů HIV v africkém státě Guinea-Bissau.

"U jednotlivců, kteří se nakazí novou zkombinovanou formou viru, se vyvíjí AIDS do pěti let, což je o zhruba dva až dva a půl roku rychleji než u dosavadních kmenů," řekla Angelica Palmová, jedna z vědkyň, která se na studii osob nakažených virem HIV v Africe podílí.

Takzvané rekombinantní kmeny virů pocházejí od člověka, který je nakažený dvěma různými kmeny, jejichž DNA se spojí, aby vznikla nová forma.

"Existují studie, které naznačují, že kdekoli vznikne takzvaný rekombinant, je silnější nebo agresivnější než rodičovské kmeny," dodala Palmová s odkazem na studii, která vyšla v časopise Journal of Infectious Diseases.

Švédský vědecký tým nový kmen poprvé objevil v Guineji-Bissau v roce 2011.

"Dobrou zprávou je, že zatím, pokud víme, v současnosti dostupné léky účinkují stejně na všechny různé typy nebo varianty," podotkla Palmová.

Studie nicméně varuje, že by se podobné rekombinanty mohly rychle šířit v oblastech s vysokým počtem imigrantů, jako je Evropa nebo Spojené státy.

Podle odhadů žije na světě 35,3 milionu lidí nakažených virem HIV, který ničí imunitní systém. Od prvních případů nemoci počátkem 80. let minulého století na AIDS zemřelo asi 25 milionů lidí, uvádí Světová zdravotnická organizace.

V Česku lékaři aktuálně varují před rekordním nástupem nových pacientů s virem HIV. Podle předběžných údajů testy odhalily nákazu u 215 lidí. "Je to o tři víc než za celý loňský rok, kdy bylo případů zatím vůbec nejvíc," uvedl šéf Národní referenční laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček. Nákaza virem HIV se v Česku sleduje od roku 1985.

Existující léčba HIV pomáhá nakaženým lidem žít déle tím, že potlačuje a odsouvá příznaky nemoci. Samotnou nemoc ale neléčí. Mnoho lidí v rozvojových oblastech k ní navíc nemá přístup.